Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pikku sintti voi kasvaa 25 kilon vonkaleeksi – Helsingissä on allas täynnä ihmisten hylkäämiä lemmikkikaloja

3:39Pienestä sintistä 25 kilon lemmikkivonkaleeksi – Helsingissä on allas täynnä ihmisten hylkäämiä jättiläiskalojaKatso videolta, miten jättimäisiksi ihmisten hylkäämät kalat ovat kasvaneet.
Julkaistu 13.11.2021 11:25
Toimittajan kuva
Jere Silfsten

jere.silfsten@mtv.fi

Helsingissä on 25 000-litrainen allas, jossa on ihmisten hylkäämiä jättimäisiksi kasvaneita eksoottisia entisiä lemmikkikaloja.

Lemmikiksi ostettujen akvaariokalojen lopullinen koko voi tulla monelle harjaantumattomalle yllätyksenä.

Merimaailma Sea Lifessa Helsingissä on 25 000 litrn kokoinen akvaario, jossa asuu nyt ihmisten hylkäämiä tavallisiin koteihin ostettuja kaloja. Osa kaloista on myös viranomaisten huostaanottamia.

Sea Lifen kuraattori Markus Dernjatin kertoo MTV Uutisille, että altaan suuriin kala on noin metrin pituinen ja yli 25 kiloa painava mustaokamonni. 

– Se on pieni viehättävän näköinen monni, kun sen näkee eläinkaupassa. Ehkä sen ostaja ei tullut ajatelleeksi, että sehän kasvaa aika nopeasti, kertoo Dernjatin.

Lue myös: Simpukat kärsivät stressistä ja soluvaurioista – Tutkimus paljasti autonrenkaista irtoavan kumijauheen haitat merieliöille

Altaasta löytyy monia karuja tarinoita kalojen elämistä. Siellä asuu nyt muun muassa pleko, joka oli elänyt elämänsä hyvin ahtaissa oloissa.

– Hän oli elänyt 30 vuotta suurin piirtein itsensä kokoisessa akvaariossa, Dernjatin kertoo.

Mehmet-niminen tiikerilapamonni saapui merimaailmaan taksilla. Monni saikin nimensä taksinkuljettajan mukaan.

Kalat vaativat pitkäjänteistä sitoutumista

Akvaariokaloja pystyy ostamaan eläinkauppojen lisäksi internetistä, mikä tuo lisähaasteita. Dernjatin mukaan vastuullinen eläinkauppakauppias ottaa selvää, kenelle eläimen myy.

Neyttikaupassa mikään ei voi estää sitä, että kala myydään vääriin olosuhteisiin.

– Nykypäivänä voi myös tilata kaloja suoraan ovelle vaikka Saksasta. Silloin kukaan ei kysy kalan tulevista olosuhteista mitään.

Uutta kotia etsiviä kaloja on niin paljon, että Sea Life ei pysty ottamaan kaikkia vastaan.

– Nyt on hoitopaikat täynnä. Aika usein kieltäydytään, viimeksi viime viikolla.

Katso ylhäällä olevalta videolta, kuinka isoja ja erikoisia kaloja Sea Lifen altaaseen on päätynyt!

Lisää aiheesta:

Jannen 138 sentin hauki kalpenee tämän "tuomiopäivän" jätin rinnalla – "Tiesin vain, että se oli jotain epätavallista ja outoa"Mehmet saapui taksilla pihaan ja asettui taloksi – junantuoman monnin menneisyys on yhä mysteeri Sea LifellePallokala Goldie pääsi hammaslääkäriin – vaikea operaatio saattoi pelastaa kalan hengenKaksi hirviökalaa merten syvyyksistä ajautui rantaan Kaliforniassa: Tältä näyttävät kuuluisa kannibaali ja valolla saalistava kummajainenJopa jalkapallon kokoisia kultakaloja löydettiin järvestä Yhdysvalloissa – lemmikkikalat tuhoavat vesistöjen elämääHarvinaiset kuvat todellisesta "luonnonoikusta" – Kalastajakaksikko kohtasi rantaan ajautuneen jättimäisen möhkäkalan: "Hän luuli sitä ajopuuksi"
LemmikitKotimaaHelsinkiMTV Uutiset

Tuoreimmat aiheesta

Lemmikit
  • pe13:58
    Musti ja Mirri

    Musti Group ostaa portugalilaisen lemmikkiyrityksen – toimintaa nyt seitsemässä maassa

  • to13:31
    Kissat

    Miau-1 alkaa: Kissojen "Ozempic" voi olla pian totta

  • to11:51
    Koirat

    Koira kävi "hammaskiven poistossa" pakettiautossa huoltoasemalla – eläinlääkäri joutui poistamaan 13 hammasta

  • ti11:46
    Asuminen

    Vantaalaisen koirapuiston melu on liikaa – "Sijainti ei ole täysin optimaalinen"

  • 30.11.17:48
    Joulu

    Katso video: Koirat marssivat jouluneuleissa Lontoossa