Jääkiekon SM-liigassa perjantain kierroksella iso mielenkiinto kohdistui Raumalle, jossa Lukko isännöi Tapparaa. Lukkoa on pidetty jopa liigan suurimpana mestarisuosikkina. Perjantaina se näytti närhen munat Tapparalle, ollen parempi peräti lukemin 7-2.
Kokonaiskuvassa Lukko oli selvästi Tapparaa edellä. Avauserän jälkeen lukemat olivat vielä tasan, mutta toisessa ja kolmannessa erässä Lukko meni menojaan.
MTV Urheilun jääkiekkoasiantuntijan Petteri Sihvosen mielestä Lukon suorituksessa oli ennennäkemättömiä piirteitä.
Lukkoa pidettiin monissa etukäteisarvioissa SM-liigan suurimpana mestarisuosikkina. Mikä Lukossa on niin hyvää, että se ansaitsee kyseisen nimityksen?
Sihvonen: Lukko on yksi niistä organisaatioista, joita nämä koronajutut eivät niin paljoa hetkauta. He ovat pystyneet saamaan jalkeille todella laadukkaan joukkueen. Toinen juttu on se, että Pekka Virta on pystynyt kehittämään Lukon pelaamisen prosessia. Samalla Kalle Sahlstedt on tuonut seuraan tekemisen meininkiä. He eivät hakeneet pakolla menestystä Sahlstedtin ensimmäisinä vuosina, vaan he pistivät pohjia kuntoon. Se taas loi uskoa siihen, että he voivat menestyä. Noiden tekijöiden kautta uskon, että Lukko voi olla ihan finaalikandidaatti.
Tapparan piti olla kova mittari Lukolle. Miksi se ei ollut?
Sihvonen: Pelkistettynä: Virta vei ja kollega Jussi Tapola vikisi. Lukko pelasi vielä vahvempaa kiekkokontrollipeliä, mitä se on aiemmin pelannut. Siellä alkoi näkyä sellaisia KalPasta tuttuja piirteitä. Mutta se, mikä minut yllätti, oli se, että Tapolan jääkiekko oli enemmän kuin jääkiekkoa. Siellä näkyi jatkuvasti sitä, että he pelasivat tosi hätäisesti pystyyn. Jos en olisi tiennyt, että kuka penkin takana on, niin olisin pelkän pelin perusteella uskonut, että se on Rautakorpi. Se ei tee kunniaa Tapolalle. Hän tulee ulkomailta takaisin Suomeen, niin nyt Tappara pelasikin ”isän lätkää”, eikä ”pojan lätkää”. Tapparalla oli vielä harjoituspeleissä rytmiä, mutta nyt Lukko löi heidät, juuri mainituilla rytmeillä. Tappara voi pärjätä tuolla Rautakorven lätkällä monia vastaan, mutta nyt kun Lukko asettaa riman, se ei välttämättä riitäkään mihinkään mestaruuteen.

