Pete Doherty myönsi syyllisyytensä

Pete Doherty
Julkaistu 24.03.2006 13:24(Päivitetty 24.03.2006 13:30)

Brittirockin pahapoika Pete Doherty on myöntänyt syyllisyytensä huumeiden hallussapitoon. Muun muassa The Libertines ja The Babyshambles -yhtyeistä tuttu Doherty tunnusti syyllisyytensä yhteensä seitsemään huumausainerikkomukseen, jotka koskivat esimerkiksi heroiinin ja kokaiinin hallussapitoa.

Myös huippumalli Kate Mossin poikaystävänä julkisuuteen noussut 27-vuotias rokkari saapui tapojensa mukaisesti oikeuden kuultavaksi kaksi tuntia myöhässä. Oikeudessa Doherty myönsi rikkomuksensa ilman selittelyjä.

Dohertyn lakimies Sean Curran pyysi oikeuden lykkäämään tuomionjulistamista vedoten siihen, että solisti on jo määrätty erityiseen vieroitusohjelmaan, jota Doherty parhaillaan suorittaa. Rocktähti määrättiin läpi käymään 12 kuukauden mittaista intensiivivieroitusta helmikuussa – niinikään huumausaineiden hallussapitorikkomuksien takia. Curranin mukaan Dohertylle pitäisi myöntää kuuden kuukauden mittainen ”armon aika”, koska tämä on ”reagoinut hyvin” meneillään olevaan vieroitukseen.

Tuomari Jane McIvor ei kuitenkaan ollut myöntyväinen asianajajan toiveisiin ja määräsi jutun seuraavan käsittelyn huhtikuun lopulle. Tuomari myös varoitti Dohertyä, että tämän juttu saattaa siirtyä korkeammalle oikeusasteelle, jolla on mahdollisuus langettaa ankarampia tuomioita.

(MTV3-AFP)

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki