Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Perustuslakivaliokunta: Nato-jäsenyydestä voidaan päättää ilman määräenemmistöä

9:41Suomen Nato-prosessi junnaa – missä vaiheessa jäsenvaltioiden mitta täyttyy?Suomen Nato-prosessi junnaa – missä vaiheessa jäsenvaltioiden mitta täyttyy?
Julkaistu 12.01.2023 21:48

MTV UUTISET - STT

Perustuslakivaliokunnan mukaan Suomen Nato-jäsenyydestä päättämiseen riittää eduskunnassa yksinkertainen enemmistö.

Valiokunnan mukaan kyse ei ole niin merkittävästä kansallisen toimivallan siirrosta, että se vaatisi kansanedustajien parissa suurempaa määräenemmistöä.

–  Sille valiokunta antoi merkitystä, että Natossa päätökset on tehtävä jatkossakin yksimielisesti. Jos jouduttaisiin aktivoimaan turvatakuita viidennen artiklan mukaisesti, siinäkin tapauksessa on kansallista harkintavaltaa, miten Suomi haluaisi sen toteuttaa, valiokunnan puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä (sd.) sanoo STT:lle.

Esimerkiksi Suomen jäsenyydestä Euroopan unionissa piti päättää kahden kolmasosan enemmistöllä.

Ojala-Niemelän mukaan valiokunta ei ottanut kantaa jäsenyyden hyväksymisen aikatauluun. Hyväksynnälle ennen Turkin ja Unkarin ratifiointeja ei ole valtiosääntöoikeudellista estettä.

–  Voidaan myös jatkaa tästä pisteestä vaalien jälkeen, Ojala-Niemelä sanoo.

Ministerit kuultavana

Hallitus antoi esityksen Pohjois-Atlantin sopimuksen hyväksymiseksi eduskunnalle joulukuussa.

Yhteensä neljä valiokuntaa antaa asiasta lausunnon ulkoasiainvaliokunnalle, jonka laatiman mietinnön pohjalta täysistunto päättää asiasta. Perustuslakivaliokunta sai torstaina valmiiksi asian käsittelyn omalta osaltaan.

Nato-jäsenyyden käsittely on näkynyt kansanedustajien työlistalla myös laajemmin tällä viikolla. Esimerkiksi puolustusvaliokunta on kuullut ulkoministeri Pekka Haavistoa (vihr.) ja pääministeri Sanna Marinia (sd.). Perjantaina puolustusministeri Mikko Savola (kesk.) on puolestaan ulkoasiainvaliokunnan pakeilla.

Useat kansanedustajat ovat luonnehtineet STT:lle, että käsittelyssä ei ole ainakaan toistaiseksi tullut esille merkittäviä yllätyksiä. Tähän on vaikuttanut se, että asiaa käsiteltiin eduskunnassa hyvin kattavasti viime keväänä, jolloin eduskunta päätti jäsenyyden hakemisesta.

Lisää aiheesta:

Vanhanen: Eduskunta päättää Nato-jäsenyydestä viimeistään keskiviikkonaNato-mietintö tänään eduskunnan täysistuntoonUlkoasiainvaliokunta antanee perjantaina mietintönsä Suomen Nato-jäsenyyttä koskevasta laistaNato-jäsenyyteen riittää eduskunnan yksinkertainen enemmistö, linjaa perustuslakivaliokuntaEduskunta keskustelee tänään Natoon liittymisestä – näin prosessi eteneeHallitus antoi eduskunnalle esityksen Suomen liittymisestä Natoon – Pekka Haavisto: Kyllä tässä varmasti värähti jokaisella sisuksissa
EduskuntaNatoSuomiTurvallisuusMaanpuolustusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eduskunta
  • 13.12.09:30
    MTV Uutisextra

    Ministeri Ikonen kutsui puolueet koolle puhumaan kuntaliitoksista – kavahtaa vielä pakkoliitoksia

  • 12.12.13:46
    Politiikka

    RKP:n Adlercreutz tyrmistyi perussuomalaisten kuvista: "Voidaan käyttää Suomea vastaan"

  • 10.12.17:41
    Orpon hallitus

    Yllättävä hetki eduskunnassa: Orpo kävi kättelemässä oppositiota tukeneen kokoomusedustajan

  • 9.12.17:50
    Krista Kiuru

    Onko Krista Kiuru tullut uniisi? Kansanedustajat vastaavat

  • 9.12.05:56
    Timo Vornanen

    MTV selvitti: Timo Vornanen voi "ratsastaa rahakkaaseen auringonlaskuun", vaikka putoaisi eduskunnasta