Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Peru sai ensimmäisen naispresidentinsä: Dina Boluarte syrjäytti Pedro Castillon tapahtumarikkaiden käänteiden jälkeen

Varapresidenttinä ollut Dina Boluarte on noussut Perun uudeksi presidentiksi.
Varapresidenttinä ollut Dina Boluarte on noussut Perun uudeksi presidentiksi.
Julkaistu 08.12.2022 05:51

MTV UUTISET – STT – AFP

Kiinniotettu Castillo yritti hajottaa maan kongressin ennen erottamistaan, mitä pidettiin vallankaappausyrityksenä.

Varapresidenttinä ollut Dina Boluarte on noussut Perun uudeksi presidentiksi paikalta syrjäytetyn Pedro Castillon tilalle vannottuaan virkavalansa.

60-vuotias Boluarte kertoi olevansa virassa Perun perustuslain mukaisesti vuoden 2026 heinäkuuhun eli Castillon alkuperäisen virkakauden loppuun.

Castillo ehti olla presidenttinä alle puolitoista vuotta. Boluarte on Perun ensimmäinen naispresidentti.

Perun kongressi äänesti Castillon syrjäyttämisen puolesta vain tunteja sen jälkeen, kun Castillo oli ilmoittanut hajottavansa kongressin ja muodostavansa hätähallituksen. Yhteensä 101 lainsäätäjää 130 hengen kongressista äänesti presidenttiä vastaan.

Castillo on nyt otettu kiinni, kertoo hallituksen korruptiota tutkivan syyttäjäryhmän johtaja Marita Barreto.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

AOP: Dina Boluarte, Perun uusi presidentti
Dina Boluarte on Perun ensimmäinen naispresidentti. 

Lue myös: Perun presidentti sanoi hajottavansa kongressin, mutta kongressi äänesti presidentin syrjäyttämisen puolesta

Presidentti halusi uuden kongressin laatimaan uuden perustuslain

Castillo sanoi aikaisemmin televisioidussa lausunnossaan kutsuvansa koolle uuden kongressin laatimaan uuden perustuslain mahdollisimman pian, mutta kuitenkin enintään yhdeksän kuukauden sisällä. Lisäksi hän sanoi asettavansa kansallisen ulkonaliikkumiskiellon keskiviikosta alkaen.

Presidentin lausunto näytettiin vain tunteja ennen kuin kongressin oli määrä keskustella Castillon kolmannesta virkasyytteestä sen jälkeen, kun hänet valittiin presidentiksi heinäkuussa 2021.

Perun varapresidenttinä toiminut Boluarte tuomitsi välittömästi presidentin päätöksen.

–  En hyväksy Pedro Castillon päätöstä perustuslaillisen järjestyksen romuttamisesta hajottamalla kongressin. Tämä on vallankaappaus, joka ainoastaan pahentaa poliittista ja institutionaalista kriisiä, Boluarte sanoi.

Myös Yhdysvallat ilmoitti keskiviikkona, ettei se enää pidä Castilloa istuvana presidenttinä.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Perun presidentti Pedro Castillo vakavana puhujanpöntön ääressä.

Jo kolmas potkut saanut presidentti viime vuosilta

Castillo on entinen maaseutukoulun opettaja, joka otti yllättäen vallan Perun perinteiseltä poliittiselta eliitiltä viime vuoden vaaleissa. Castillo nousi kansalliseen valokeilaan johtaessaan liki kolme kuukautta jatkunutta opettajalakkoa.

Perun oikeusministeri teki viime kuussa perustuslaillisen valituksen, jossa Castilloa syytettiin rikollisjärjestön johtamisesta. Järjestöön osallistui valituksen mukaan presidentin perhettä ja liittolaisia.

Lue myös: Perussa alle puolitoista vuotta vallassa ollut presidentti nimitti jo viidennen pääministerinsä

Vaikka Castillo oli taustaltaan epätyypillinen perulaispresidentti, hän koki hyvin tyypillisen kohtalon maan viime vuosien johtajana. Vuodesta 2018 lähtien Castillo on jo kolmas Perun presidentti, joka on pantu viralta perustuslaista löytyvän "moraalisen epäkelpoisuuden" pykälän nojalla.

Castillo voitti vuoden 2021 vaaleissa oikeistoehdokas Keiko Fujimorin lupaamalla radikaaleja parannuksia lamasta kärsineiden perulaisten elämään.

Köyhien ja työväenluokan asiaa ajanut Castillo edusti myös konservatiivisia arvoja hartaana katolilaisena, joka vastusti homojen oikeutta avioliittoon sekä laajoja aborttioikeuksia.

Lisää aiheesta:

Viisi ihmistä kuollut Perun mielenosoituksissa – tästä raaistuneissa protesteissa on kysePerun presidentti vaati jokaista ministeriä vannomaan, etteivät he olisi korruptoituneitaValtaannoussut Boluarte väläytti ennenaikaisten presidentinvaalien mahdollisuutta PerussaOutoa vihjailua Perun syrjäytetystä presidentistä: "Saattoi olla huumattuna"Perun syrjäytetty presidentti määrättiin tutkintavankeuteen – Meksiko on valmis tarjoamaan turvapaikkaaPerussa täysi poliittinen kaaos – jo kolmas presidentti vallassa viikon aikana
PeruPresidentitMaailmanpolitiikkaPolitiikkaUlkomaat
Kiinniotettu Pedro Castillo yritti hajottaa maan kongressin ennen erottamistaan, mitä pidettiin vallankaappausyrityksenä.AOP

Tuoreimmat aiheesta

Peru
  • 26.7.08:37
    Liikenneonnettomuudet

    Ainakin 18 ihmistä kuollut bussiturmassa Perussa

  • 10.5.17:56
    Paavi

    Paavi Leo kertoi syyn nimivalinnalleen

  • 14.4.15:40
    Kuolleet

    Nobel-palkittu kirjailija Mario Vargas Llosa on kuollut

  • 11.3.06:51
    Onnettomuudet

    Uskomaton pelastuminen Perussa – junan alle jäänyt mies selvisi kuin ihmeen kaupalla hengissä

  • 15.2.10:41
    Laivaonnettomuudet

    Karmea veneonnettomuus Perussa – kuljettajan epäillään nukahtaneen