Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pelastakaa Lapset: Sodan vaikutukset lasten mielenterveyteen Ukrainassa yhä huolestuttavampia

10:35Suomalaiset auttavat Ukrainan lapsia takaisin koulutielleKatso myös juttu toukokuulta 2022: Suomalaiset auttavat Ukrainan lapsia takaisin koulutielle.
Julkaistu 09.12.2024 02:00

MTV UUTISET – STT

Ukrainan sodan vaikutukset lasten mielenterveyteen ovat yhä huolestuttavampia, sanoo Pelastakaa Lapset -järjestö. 

Pelastakaa Lapset -järjestön mukaan yli 40 prosenttia sen kohdennettua tukea saaneista lapsista Ukrainassa kärsii psykososiaalisesta kuormituksesta.

Lapsilla esiintyy muun muassa ahdistuneisuutta, pelkoa ja mielialahäiriöitä. Osalla lapsista on järjestön mukaan puheen häiriöitä, hallitsematonta vapinaa ja painajaisia.

Järjestön tukemien lasten tilanteet ovat yhä vaikeampia ja heidän auttamisensa on entistä haastavampaa, kertoo järjestön tekninen neuvonantaja Ukrainassa Abeer Jawad.

– Kohtaamme lapsia, joita on evakuoitu rintama-alueilta ja erotettu vanhemmistaan, sekä maamiinoihin astuneita lapsia, joilla on vakavia vammoja. Lapsia, jotka ovat asuneet miehitetyillä alueilla. Lapsia, jotka ovat nähneet vanhempiensa kuoleman. Lista on järkyttävä ja loputon, hän sanoo tiedotteessa.

Järjestön kohdennettua tukea sai kuluvan vuoden tammi-kesäkuussa yhteensä vajaat 2 600 lasta. Pelastakaa Lapset antaa paikallisten kumppaniensa kanssa tukea lasten suojeluun ja hyvinvointiin 20 alueella Ukrainassa.

Kipeä tarve mielenterveydelliselle tuelle

Järjestö kertoo tiedotteessaan arviosta, jonka mukaan Ukrainan väestöstä lähes 10 miljoonaa on vaarassa sairastua tai kärsii jo mielenterveysongelmista sodan vuoksi ja että heistä noin 1,4 miljoonaa on lapsia.

Järjestö painottaa, että lasten mielenterveysongelmiin on puututtava kiireellisesti. Jawad vetoaa avun saamiseksi Ukrainan lapsille.

– Ukrainassa tarvitaan kipeästi lisää mielenterveydellistä ja psykososiaalista tukea, jotta voimme varmistaa, että kokonainen sukupolvi lapsia voi toipua sodasta, väkivallasta ja tuhoista, hän sanoo.

Pelastakaa Lapset on toiminut Ukrainassa vuodesta 2014, ja täysimittaisen sodan alettua helmikuussa 2022 järjestön avustustoimia laajennettiin. 

Avustustoiminta on tavoittanut Ukrainassa yli 3,4 miljoonaa ihmistä, joista noin 1,4 miljoonaa on lapsia.

Järjestö tarjoaa kohdennettua tukea vaikeassa tilanteessa oleville lapsille ja heidän perheilleen osana humanitaarista operaatiota. 

Tukeen voi sisältyä terveys- ja mielenterveyspalveluja, oikeudellista apua ja käteisapua.

Lue myös:

Pelastakaa Lapset: "Yksikään lapsi Ukrainassa ei ole säästynyt sodalta ja julmuuksilta"

Yli miljoona lasta palannut takaisin Ukrainaan – suuri osa aivan sodan kauhujen tuntumaan

"Tiedätkö, milloin sota loppuu?" Ukrainalaislapset kyselevät chatissa läksyistä ja sodasta

Lisää aiheesta:

Kun ilmahälytys alkaa, Nikita, 8, piilottaa siskon peiton alle – näin sota näkyy "lapsuutensa menettäneissä" lapsissaPelastakaa Lapset: "Yksikään lapsi Ukrainassa ei ole säästynyt sodalta ja julmuuksilta"Ukrainan sodan huolestuttava seuraus: lapset eivät pääse kouluun"Tiedätkö, milloin sota loppuu?" – ukrainalaislapset kyselevät chatissa läksyistä ja sodastaPelastakaa lapset: Ukrainan sodassa kuolee tai haavoittuu joka päivä noin viisi lasta – "He tarvitsevat toivoa sodan loppumisesta"Unicef: Konfliktialueilla syntyi viime vuonna yli 29 miljoonaa lasta
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäLapsetKansainväliset järjestötUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 14:09
    Italia

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 12:29
    Venäjä

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • 07:22
    Vladimir Putin

    Kremlistä tyly vastaus kysymykseen Putinin ja Trumpin tapaamisesta

  • Eilen16:04
    Venäjä

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • Eilen11:50
    Venäjä

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle