Siitepölytilanne on erittäin paha Etelä- ja Keski-Suomessa, joten allergikkojen on syytä ottaa lääkkeensä tunnollisesti.
Meteorologi Pekka Pouta kertoo keskiviikkona, että siitepölyallergikoilla on tukalat oltavat.
– Tänäkin aamuna on joutunut nappaamaan nappia naamaan. Siitepölytilanne on erittäin paha Etelä- ja Keski-Suomessa, Pouta sanoo.
Lähipäivien aikana sateet putsaavat siitepölyä taivaalta vain tilapäisesti, ja tilanne pahenee jälleen sen jälkeen.
Pohjoisessa koivun siitepöly on kuitenkin vähenemässä, sillä tuuli kääntyy Poudan mukaan pohjoiseen ja koilliseen.
– Se ajaa siitepölyt tänne Etelä- ja Keski-Suomen asiaksi, Pouta täsmentää.
Pouta lisää, että viileiden säiden takia koivun kukinta-aika on pitkä.
Sateita luvassa
Lisäksi tänään keskiviikkona on luvassa sateita. Yhtenäisimmät sateet ulottuvat kaakon kulmalta kohti Oulua.
Lounaassa on aamulla aurinkoista, ja lämpötila kohoaa yli 10 asteeseen, mutta sitten on luvassa kuuroja ja jopa ukkosta.
– Eli aika rankkaa kuurotavaraa, Pouta toteaa.
Pohjoisessa sateet väistyvät kohti Länsi-Lappia. Idästä tulee kuivempaa ilmaa, ja aurinko paistaa yhä enemmän.
Perjantai on jo enimmäkseen poutainen koko maassa, vaikkakin Lappi on lähipäivien aikana aurinkoisinta aluetta.