KHL:n suurseura Pietarin SKA menettää kaksi tärkeintä pelaajaansa – Mikko Koskisen ja Ilja Kovaltshukin – ensi kaudeksi NHL:ään.
MAINOS
Suomi–Norja
Tiistaina klo 21.10 MTV3:lla ja C More Sport 1:llä. Studio-osuus jo klo 20.30 C Morella ja klo 21.00 Maikkarilla!
Jääkiekon MM-kisojen kaikki 64 ottelua näet C Moren suoratoistopalvelusta.
Jutun videoilla Datsjukin maaleja maanantain Valko-Venäjä-ottelusta.
LUE MYÖS: Joonas Donskoi ei tule Leijoniin – Marjamäki kertoi päätöksen taustat
Koskinen pelasi SKA:ssa neljä kautta, minkä aikana häntä on pidetty yhtenä parhaista Euroopassa pelaavista maalivahdeista. Hän lähti parikymppisenä nuorukaisena Pohjois-Amerikkaan, mutta sai taskuun vain neljä ottelua New York Islandersin paidassa. Nyt 29-vuotias Koskinen teki miljoonasopimuksen Edmonton Oilersin kanssa.
Kovaltshuk puolestaan palasi NHL:stä Eurooppaan ison kohun saattelemana. Hän oli tehnyt megasopimuksen New Jersey Devilsin kanssa, mutta lähti kesken kaiken taalaliigasta ruplajäille. 35-vuotias tähtihyökkääjä on sanonut pelaavansa ensi kaudella NHL:ssä.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
SKA:ssa pelaava venäläisikoni Pavel Datsjuk on kaiken kokenut konkari, joka kuuluu harvalukuiseen kolmen kullan kerhoon – Stanley Cup, olympiakulta ja maailmanmestaruus. Urallaan 15 vuotta NHL:ssä pelannut taitosentteri ei ole katkera joukkuekavereidensa lähdöstä.
– He ovat hyviä pelaajia, jotka ovat kehittäneet itseään. Nyt he aloittavat uuden kappaleen elämässään ja lähtevät NHL:ään, Datsjuk sanoo MTV Sportille.
– Etenkin Koskinen teki hyvän päätöksen, sillä hän pääsee yrittämään NHL:ssä ensimmäistä kertaa kunnolla. Ja kun Kovaltshuk palaa NHL:ään, uskon asioiden menevän hyvin molempien kannalta. Olen vain onnellinen heidän puolestaan.