Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syntyykö maailmaan uusi valtio? Papua-Uudessa-Guineassa äänestetään Bougainville-saaren itsenäistymisestä

Kuvituskuva. Kansanäänestyksessä on noin 200  000 rekisteröitynyttä äänestäjää.
Kuvituskuva. Kansanäänestyksessä on noin 200  000 rekisteröitynyttä äänestäjää./All Over Press
Julkaistu 23.11.2019 04:50(Päivitetty 23.11.2019 10:43)

MTV UUTISET – STT

Oseaniassa sijaitsevalla Bougainvillen saarella alkoi lauantaina kansanäänestys alueen itsenäistymisestä Papua-Uudesta-Guineasta.

Saarella nähtiin riemukkaita näkymiä ihmisten laulaessa ja muutoinkin iloitessa sitä, että pääsevät vihdoin äänestämään saaren tulevaisuudesta.

Pari viikkoa jatkuvan äänestyksen tuloksia odotetaan ensi kuun puolivälissä.

Luotettavia mielipidetiedusteluja ei ole, mutta yleisesti arvioidaan itsenäistymisen kannattajien olevan vahvoilla. Toinen vaihtoehto äänestyksessä on Bougainvillen vahvempi itsehallinnollinen asema osana Papua-Uutta-Guineaa.

Bougainville on ehtinyt olla niin Saksan, Australian, Japanin kuin YK:n hallinnassa ennen päätymistään Papua-Uudelle-Guinealle. Bougainvillessa käytiin 1990-luvulla veristä sisällissotaa. Suunnitelma kansanäänestyksen järjestämisestä sisältyy sisällissodan päättäneeseen rauhansopimukseen.

Uutista päivitetty ja otsikkoa muutettu 23.11.2019 kello 10:43.

Lisää aiheesta:

Salomonsaaret Kiinan ja Yhdysvaltojen puristuksessa – loppuuko saarivaltion uusi Pekingiä miellyttävä linja vaalien jälkeen?Guyanan ja Venezuelan presidentit tapaavat ensi viikollaSaariryhmä Uusi-Kaledonia äänesti jälleen itsenäistymistä vastaanBougainvillen saaren asukkaat äänestivät lähes yksimielisesti itsenäisyyden puolesta – saarelaisten 70-luvulta saakka tavoiteltu unelma etenee hitaastiOseaniaan voi syntyä maailman nuorin valtio – 200 000:lla äänestäjällä mahdollisuus valita joko itsehallinto tai täysi itsenäisyysTuleeko Ranskan saariryhmästä itsenäinen Kanaky – nikkelistä rikas Uusi-Kaledonia äänestää parhaillaan itsenäistymisestä
Papua-Uusi-GuineaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Papua-Uusi-Guinea
  • 05.06.202411:57
    Luonnonmullistukset

    Maanvyörymän uhrien etsinnät keskeytettiin Papua-Uudessa-Guineassa – vain kymmenkunta ruumista löydetty

  • 04.06.202407:21
    Luonnonmullistukset

    Papua-Uuden-Guinean viranomaiset varoittavat maanvyöryvaarasta – satoja kuoli aiemmin samalla alueella

  • 27.05.202408:55
    Luonnonmullistukset

    Yli 2000 ihmisen pelätään hautautuneen maanvyöryn alle Papua-Uudessa-Guineassa

  • 26.05.202417:27
    Luonnonmullistukset

    670 ihmisen pelätään kuolleen Papua-Uuden-Guinean katastrofissa: "Vuori sortui ihmisten ollessa nukkumassa"

  • 26.05.202407:10
    Luonnonmullistukset

    Väkivaltaisuudet vaikeuttavat maanvyörymän jälkeisiä avustustöitä Papua-Uudessa-Guineassa