Rap-artisti Paleface pystyy selkävammastaan huolimatta vetämään läpi viikonlopun keikkansa, tietyin poikkeusjärjestelyin.
Paleface eli Karri Miettinen joutui vihoittelevien selkä- ja niskavaivojensa takia perumaan torstaisen esiintymisensä Kotkan Meripäivillä. Palefacen manageri Sami Peura vakuuttaa kuitenkin MTV3.fin Viihdeuutisille, että viikonlopun keikat toteutuvat. Paleface esiintyy perjantaina sekä Oulussa että Kuopiossa ja lauantaina Valkeakoskella.
– Tällä hetkellä ainakin näyttää siltä, että keikat tullaan toteuttamaan kuten sovittu. Eihän se selkä näin lyhyessä ajassa täysin terveeksi tule, mutta ainakin sen verran hän on nyt levännyt, että pystyy esiintymään. Erilaisia hoitoja Karri on selkäänsä ottanut, Peura kertoo.
Paras lääke vanhan selkävaivan ärtymiseen olisi lepo, mutta ensi viikollakin Palefacella on tiedossa viisi keikkaa. Perjantaisille keikoille on tehty vamman takia poikkeusjärjestelyjä.
– Sen verran on suunnitelmia muutettu, että hoidetaan Karri lentäen Ouluun. Bussissa olisi kuitenkin vetoa ja niin paljon istumista, että sellainen rasitus ei ole selälle hyväksi. Totta kai Karri on torstain keikan peruuntumisesta harmissaan, sillä festivaalikeikoille on aina hankala löytää uutta, korvaavaa päivämäärää.
MTV3.fin Viihdeuutiset Facebookissa.
(MTV3)