Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääministeri Orpo ei lämpene maakuntaverolle – väläyttää hyvinvointialueiden määrän vähentämistä

Petteri Orpo sivaltaa SDP:n veroesitystä tylyin sanoin.
Petteri Orpo sivaltaa SDP:n veroesitystä tylyin sanoin.MTV Uutiset
Julkaistu 17.08.2024 13:29
Toimittajan kuva

Eeva Lehtimäki

EevaLehtimaki

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) torppaa SDP:n kesäkokouksen ehdotuksen maakuntaverosta.

Sote-keskustelu käy taas kuumana, kun HUS ilmoitti torstaina koko henkilökuntaa koskevista yt-neuvotteluista. 

HUS:n ensi vuoden sopetustarve on 140 miljoonaa euroa ja henkilöstön vähennyksillä tavoitellaan 50 miljoonan säästöjä. 

Samaan aikaan eri puolilla maata terveysmenot kasvavat kovaa tahtia ja hyvinvointialueet kasaavat mittavia säästöpaketteja. 

Artikkeli jatkuu videon jälkeen.

3:10Pääministeri Orpo MTV:lle: Itärajan asemat pysyvät kiinni

Katso myös: Pääministeri Orpo sanoo MTV:n Uutisextrassa itärajan pysyvän kiinni – näillä ehdoilla aukeaa.

Ei maakuntaverolle 

MTV:n Uutisextrassa vieraillut pääministeri Orpo ei kannata SDP:n kesäkokouksen ehdotusta maakuntaverosta. Sosiaali- ja terveyspalveluista vastaavat alueet saisivat verotusoikeuden, jolla ne voisivat rahoittaa palveluitaan. 

Orpo sivaltaa SDP:n veroesitystä.

– Tuskin kenellekään oli yllätys, että jos meillä on joku ongelma, niin sosiaalidemokraatit esittävät uutta veroa ongelman ratkaisemiseksi. Nyt on tärkeintä saada palvelut pelaamaan tehokkaalla tavalla, hän sanoo.

– Jos nyt taas yritetään ratkaista tämä sillä, että otetaan veronmaksajilta ja pistetään koneeseen lisää rahaa, se ei nyt ratkaise tätä ongelmaa, kun me jo laitamme sinne miljardeja vuodessa.

Lue myös: Pääministeri Orpo vastaa arvosteluun tunnin junasta ja työperäisestä maahanmuutosta – "Kohtuuttomat mittasuhteet"

Hallitus patistaa sote-kenttää säästöihin, mutta pääministeri väläyttää myös nykyisten 21 hyvinvointialueiden määrän vähentämistä, jos mikään muu ei auta

– Jos joku hyvinvointialue ei pysty huolehtimaan niistä tehtävistä, jotka sille on lakiin kirjoitettu, niin silloin pitää aloittaa neuvottelut ja äärimmillään mikäli asiat eivät ratkea, alueita voidaan liittää toisiinsa. Mutta ensin teemme kaikkemme, että hyvinvointialueet selviävät tehtävästään, Orpo sanoo. 

Pääministeri Petteri Orpo kommentoi myös julkisen talouden lisävelkaa ja arvostelua herättänyttä tunnin juna -hanketta Uutisextran pitkässä versiossa MTV Katsomossa.

Katso koko Uutisextran jakso MTV Katsomosta!

Lisää aiheesta:

Onko puolueiden puheenjohtajilla eri luvut samasta asiasta? Hämmentävä vääntö säästöistäPääministeri Orpo STT:lle: Hallitus valmis liittämään hyvinvointialueita toisiin, jos tarpeenOrpo: Hyvinvointialueet otettava tiukempaan ohjaukseen – alijäämäarvio tälle vuodelle jo liki 1,45 miljardiaHallitus on tarttunut vuokralääkärien poskettomien palkkoihin, sanoo kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen MTV:n UutisextrassaHoitajajärjestön pomo irvailee: Hallitusohjelman nimessä on kirjoitusvirhe – "Vähät välittävä Suomi"Kokoomus haluaa "evoluutio"-soten, karsastaa leikkauksia ja veronkorotuksia – Orpo: Verotulot kasvuun luomalla lisää työpaikkoja
MTV UutisextraPetteri OrpoPolitiikkaHallitusSoteKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutisextra
  • 22.11.08:15
    Politiikka

    Orpo: EU:n tarkkailuluokalle joutuminen on harmittavaa, mutta ei dramaattista

  • 21.11.13:18
    Politiikka

    Orpo MTV:lle: Elämme erittäin kriittisiä aikoja – USA vihjannut muutoksista Ukrainan-rauhansuunnitelmaan

  • 15.11.09:58
    Talous

    Jyri Häkämies vaatii veroihin alennuksia – "Kasvukaasua"

  • 14.11.19:33
    Talous

    EK:n Häkämies linjaa etätöistä ja vaatii EU:n näppejä irti niistä – "Pitää paikallisesti päättää"

  • 1.11.11:29
    Taksit

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa