Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääanalyytikko listaa viime vuoden eri alojen voittajat ja häviäjät – pörssiyhtiöiden tuloskausi alkaa

1:19Mitkä alat olivat voittajia ja häviäjiä viime vuoden turbulenttisessa taloustilanteessa?Mitkä alat hyötyivät ja mitkä kärsivät viime vuoden taloustilanteesta? Katso vastaus videolta.
Julkaistu 26.01.2023 08:25

Salla Laurila

Pörssiyhtiöiden tuloskausi alkaa. Kyse on kuitenkin ”peruutuspeiliin katsomisesta”. Tuloskaudessa kiinnostavinta onkin kuulla yhtiöiden näkymiä tulevaisuudesta.

Suurten pörssiyhtiöiden tuloskausi alkaa tänään. Esimerkiksi Nokia ja Kone kertovat tänään loppuvuoden tuloksensa ja tämän vuoden näkymistä.

OP:n pääanalyytikon Antti Saaren mukaan tuloksissa näkyy vielä vahva viime vuosi.

– Uskon, että vaikka Nokialla ja Koneella tulokset laskevat, niin valtaosalla suomalaisyrityksistä tulokset ovat edelleen hyviä. Tämä kuvastaa sitä, että viime vuosi oli vielä kaikkiaan taloudellisesti vahva. Kustannuksia oli verrattain helppo siirtää myyntihintoihin, mutta iso kysymys on, mitä yhtiöt sanovat vuoden 2023 näkymistä.

Lue lisää: Nokialla vahva loppuvuosi: Liikevoittoa 1,15 miljardia – MTV seuraa tulospäivää 

Saaren mukaan näkymistä ei ole juuri kuultu epävarman taloustilanteen vuoksi. Talous on hiipumassa ja tulosuutisissa on kyse lähinnä ”peruutuspeiliin katsomisesta”.

– Enemmän täytyy nyt tunnustella tarkalla korvalla yhtiöiden kommentointia tulevasta.

Viime vuoden taloustilannetta sävyttivät vahvasti Ukrainan sodan laukaisemat reaktiot, kuten inflaatio ja etenkin energian hintojen nousu. EKP nosti pitkän ajan jälkeen ohjauskorkoa tuntuvasti vuoden aikana. Lukuisat länsimaiset yritykset vetäytyivät Venäjän liiketoiminnoistaan ja pakotteet muuttivat kauppaa hyökkäyssodan aloittaneen Venäjän kanssa.

Turbulenttinen tilanne on jakanut yrityksiä voittajiin ja häviäjiin.

– Kulutustavarateollisuudessa on vaikeaa, kuluttajien ostovoima heijastuu voimakkaasti, samaten rakennusteollisuus kärsii näistä kovista kustannuspaineista, niiden siirtäminen hintoihin ei ole helppoa tilanteessa, kun asuntokysyntä hiipuu.

Mitkä alat hyötyivät viime vuodesta? Katso artikkelin päävideolta!

Lisää aiheesta:

Analyysi: Yritysten tulosraporteissa suurinta on epävarmuus, ja se voi näkyä rumasti työmarkkinoillaAnalyytikko: Metsäyhtiöiden liikevoitot laskevat jopa 80 prosenttia – "Tosi kovista liikkeistä puhutaan"Suomalaisten yritysten tulosten odotetaan laskevan tuntuvasti – vain yhdeltä alalta odotetaan jättituottojaPörssiyritysten tuloskaudesta odotetaan mollivoittoista – yksittäiset iloiset yllätykset mahdollisiaAsiantuntijat listasivat MTV Uutisille tulevan tuloskauden voittajat ja häviäjät "Jako on selvä"Inflaatio on kiihtynyt nopeimmaksi vuosikymmeniin ja se näkyy kuluttajavetoisissa yhtiöissä – näihin pörssiyhtiöihin odotetaan suurimpia tappioita
TalousPakotteetInflaatio

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa

  • 2.11.19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • 1.11.18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 1.11.09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia