Aleksandr Ovetshkin antoi maistiaista loistavasta taidostaan viime yönä Chicagoa vastaan. "Ovie" vastasi illan upeimmasta suorituksesta, mutta isäntäjoukkue Blackhawks vei pisteet maalein 5-2.
Chicago johti toisen erän puolivälin maalilla jo 4-1, kun Ovetshkin toi Washingtonin vielä hetkeksi taisteluun mukaan.
Hän nosti kiekon koko kentän läpi ja ohitti Duncan Keithin upealla harhautuksella. Ovetskin pyöräytti kiekon jalkojensa välistä ja kiersi Keithin helposti. Sen jälkeen hän nosti kiekon ohi Corey Crawfordin. Syötön maaliin sai Washington-vahti Michal Neuvirth.
Entisen maalikuninkaan kauden 30. maali oli kuitenkin laiha lohtu, kun Bryan Bickell kiskaisi loppuluvut päätöserässä tyhjään maaliin. Illan tehomies oli tehot 2+1 iskenyt Andrew Shaw. Sami Lepistö on edelleen sivussa Chicagon kokoonpanosta jalkavamman vuoksi.
Tappiostaan huolimatta Washington pitää kiinni itäisen konferenssin viimeistä pudotuspelipaikkaa. Chicago on lännessä kuudentena.
VIDEO: Ovetshkinin upea suoritus
Lue myös:
NHL:n yön suomalaiset: Miettisen karmea putki viimein poikki
Huippudraamaa NHL:ssä - Timonen loistavassa vedossa
Petrell tiputti hanskat heti alussa - vastustaja sai kyytiä
Miettinen ja Jokinen laittoivat kunnolla tuulemaan Winnipegissä