Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Outoja vatsatautitapauksia Kilpisjärvellä – lähdevesi ehkä saastunut eläinten raadoista

Pitkospuut vievät kolmen valtakunnan rajalle Kilpisjärvellä. Taustalla Saana-tunturi. Kuvituskuva.
Pitkospuut vievät kolmen valtakunnan rajalle Kilpisjärvellä. Taustalla Saana-tunturi. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 30.04.2016 17:08(Päivitetty 01.05.2016 18:43)
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Lapissa Enontekiön Kilpisjärvellä on sattunut useita outoja vatsatautitapauksia. Niiden taustalla on mahdollisesti eläinten raadoista saastunut juomavesi.

Lapin sairaanhoitopiirin ensihoitokeskus tiedottaa, että sen tietoon on tullut puolentoista viikon aikana useita kymmeniä vatsatautitapausta, jossa on ollut oireena nopeasti nouseva kuume, oksentelu, pahoinvointi ja ripulointi.

Tapaukset on havaittu että Kilpisjärvellä Guonjarjohkan alueella Kuonarin kämpässä ja sen lähiympäristössä. Paikka sijaitsee noin 20 kilometriä Kilpisjärveltä koilliseen.

Vastaavaa oirekuvaa on tavattu laajalti myös muualla käsivarren Lapin alueella ja erätuvilla. Alueella maasto on tällä hetkellä vaikeakulkuista, ja se vaikeuttaa mahdollisten evakuointien suorittamista huomattavasti.

Lapin sairaanhoitopiirin mukaan oireet on aiheuttanut virusperäinen aiheuttaja. Täyttä varmuutta asiasta ei kuitenkaan ole.

Ensihoitokeskuksessa arvioitiin eilen, että oireet voivat aiheutua alueen lähteistä juodusta vedestä, joka on mahdollisesti saastunut eläinten raadoista. Alueella on tavattu runsaasti kuollutta riistaa ja poroja.

– Alueella on paljon nääntyneitä riistaeläimiä; ne ovat kuolleet ravinnon puutteen takia. Tiedetään, että sinne on kuollut porojakin aika paljon. Mutta sitä ei pysty vielä sanomaan, liittyvätkö ne jotenkin tapauksiin, Lapin sairaanhoitopiirin päivystävä kenttäjohtaja totesi.

Kenttäjohtajan mukaan osa vatsatautiin sairastuneista on päässyt alueelta omin avuin tai ohikulkevien moottorikelkkailijoiden kyydissä pois, mutta osa on tarvinnut evakuointiapua. Kukaan sairastuneista ei ole ilmeisesti kuitenkaan tarvinnut sairaalahoitoa.

Ensihoitokeskus kehottaa Käsivarren alueen patikoijia ja muita liikkuja noudattamaan mahdollisimman hyvää henkilökohtaista hygieniaa sekä keittämään juomavettä vähintään 10 minuutin ajan.

Uutista päivitetty 01.05.2016 kello 17.30.

Lisää aiheesta:

Lapin retkeilijöille varoitus vatsataudista – sairastuneita evakuoituVatsatauti piinaa Lapin matkailijoita: "Toivotaan, ettei tilanne eskaloidu"Lapin tunturien karmea vatsatautiepidemia paisuu – jo 21 henkilöä evakuoituUrho Kekkosen kansallispuistossa vatsatautia – ihmisiä evakuoitu helikopterillaNuorten vaellusreissu Kevon luonnonpuistossa päättyi vatsatautiepidemiaan ja evakuointiin helikopterillaRaju vatsatauti leviää Lapin erämajoissa – ihmisiä evakuoitu jopa helikopterilla
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 01:01
    Ihmisoikeudet

    Suomen on puututtava vihapuheeseen ja taattava intersukupuolisten oikeudet, vaatii tuore raportti

  • Eilen23:08
    Pakotteet

    Asiantuntija: Lukoililla on kiire – "Haetaan tietä ulos pakotteista"

  • Eilen23:04
    Teboil

    Pakotteisiin erikoistunut juristi Teboil-uutisista: "Vaikka se olisi mahdollista, helppoa se ei ole"

  • Eilen21:55
    Onnettomuudet

    Ihminen puristui päiväksi traktorin rungon ja renkaan väliin – Palomestari: "Ei ole tullut vastaavaa tapausta koskaan vastaan"

  • Eilen20:56
    Poliisi

    Lapsi jäi auton alle ja loukkaantui Espoossa – törkeä rikosepäily