Kaare Arvid Hesvik, 60, ja Jon Erik Isachsen, 54, olivat Norjan pääkaupunki Oslon viimeviikonloppuisen terroriteon uhrit, kertoo norjalainen NRK.
Miehet menehtyivät lauantain vastaisena yönä tapahtuneen ampumavälikohtauksen seurauksena. Norjan poliisi epäilee iskun olleen ääri-islamistinen terroriteko ja viharikos. Isku tapahtui Oslon Pride-viikon aikaan. Pride juhlii sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen ihmisoikeuksia.
Uhrien omaiset kuvailevat heitä lämminsydämiksi ja muut huomioonottaviksi ihmisiksi.
– Muistan hänestä parhaiten ilon, jota hän levitti ympärilleen, kun tapasimme. Ja ison hymyn. Hän nauroi niin kovaa, kertoo Kristian Dominic Blix.
Blix oli Kaaren ystävä, joka oli itse töissä tapahtuman iltana. Kaare oli ulkona juhlistamassa Pridea, ja odotti innolla lauantain paraatia, Blix kertoo.
Lue myös: Oslon joukkoampumisesta epäilty mies ollut yhteydessä tunnettuun ääri-islamistiin
– Kaarella oli paljon ystäviä ja hän oli aina huomion keskipiste pöytäseurueessa. Hän osasi puhua yhtä luontevasti niin 20-vuotiaille kuin 80-vuotiaillekin, Blix jatkaa.
– Hän oli hyvä ja ystävällinen ihminen. Kiltein mies maailmassa.
"Luulimme niitä ilotulitteksi"
Toinen uhri, Jon Isachsen, sai surmansa vain muutama päivä syntymäpäivänsä jälkeen. Isachsen oli juuri täyttänyt 54 vuotta.
Isachsenkin oli ulkona ystävien kanssa Per på Hjørnet -baarissa. Koska yö oli lämmin, he istuivat ulkona iskun tapahtuessa. Yksi pöydässä istuneista oli Isachsenin ystävä Bjørn Inge Bergestuen.
– Se alkoi kuulemistamme pamauksista. Luulimme niitä ensin ilotulitteiksi. Mutta kun terassin lasiovi särkyi. Ymmärsimme pian, että kyse on jostain vakavammasta, Bergestuen kertoo.
Bergestuen kuvailee, että suurin osa ihmisistä heittäytyi maahan.
– Silloin näin, että hyvä ystäväni makaa maassa ja häntä yritetään elvyttää. Valitettavasti he eivät onnistuneet. Tämä on epätodellista ja surullista.