Kiinan GP otti kerralla paikkansa F1-kartalta. Rata oli kuskien mieleen, ja yleisöllekin se tarjosi nähtävää. Ennakkoveikkailut ohituspaikkojen runsaudesta osuivat oikeaan ja kisassa nähtiin hyviä tilanteita.
Kautta 2004 on jäljellä enää kahden osakilpailun verran. Aika on mennyt nopeasti, ja monen kuskin mietteet ovat jo ensi kauden puolella. Harva voi kuitenkin maalailla kovin selkeitä visioita kaudesta 2005, sillä käsittämätöntä kyllä, tallit eivät ole päässeet sopuun ensi kauden säännöistä. Puhumattakaan kaudesta 2006, jolloin oli määrä siirtyä pienempiin moottoreihin kulujen säästämiseksi.
Jaguarin lopettamispäätös sekä Fordin vetäytyminen jättää kahden auton aukon täytettäväksi ja asettaa Jordanin ja Minardin tulevaisuuden F1-luokassa vaakalaudalle. Edes ensi kauden kisaviikonloppujen määrää ei tiedetä. Kovaääniset puheet formula ykkösten kriisistä ovat alkaneet.
Ferrarin ylivoima on käynyt kuluvalla kaudella jopa Bernie Ecclestonen hermolle niin, että hän on syyttänyt punaisia itsekkyydestä. Bernie hyvä, ei ole Ferrarin vika, että he hoitavat hommansa ja muut ihmettelevät. Sääntömuutoksista toivotaan salaa yhtä Ferrarin ylivoimaa heikentävää tekijää. Helposti käy kuitenkin niin, että se, jolla on parhaat resurssit, sopeutuu uuteen tilanteeseen nopeammin. Kärkitallien ja häntäpään ero todennäköisesti kasvaa entisestään.
Bernie Ecclestone on kuitenkin sitoutunut tuomaan lähtöruudukkoon vähintään 20 autoa myös ensi kaudella, ja on varmaa, että ykkösiä ajetaan täydellä rähinällä myös vuonna 2005. Väitänpä vielä, että kaudesta tulee edeltäjäänsä selkeästi parempi vuosikerta.
Kuten olen sanonut, uskon ja toivon Michael Schumacherin jatkavan huikeaa uraansa seitsemännen mestaruutensa jälkeen. Jacques Villeneuven paluun myötä vastakkain olisi näin kaksi maailmanmestaria. Kimi Räikkösen otteet – tai tarkemmin sanoen McLarenin auton loppukauden kehittyminen – antavat odottaa suomalaisittainkin duurivoittoisempaa sesonkia. Olivat säännöt mitkä hyvänsä, kisa on kohta taas avoin.
Mielenkiintoista on myös se, että yksi kuljettajan paikka huipputallissa saattaa pysyä auki vielä pitkään. Jenson Buttonin tilanteen ratketessa käy selväksi, onko B.A.R.-Honda vai Williams-BMW hakemassa toista kuskia. Parhaassa tai pahimmassa tapauksessa molemmat joutuvat etsimään täydennystä, sillä jos B.A.R. voittaa väännön, saattaa se kostoksi hyllyttää britin kokonaan. Tuskin hyllyttää, mutta mahdollisuus on olemassa.
Iltalehden formulavarikoita vuosia kolunnut urheilutoimituksen esimies Kari Melart kysyi taannoisessa kolumnissaan "David Richardsin" äänellä, että ei kai kukaan "aikuisten oikeasti" uskonut Häkkisen paluuseen?
Kyynisyys on helppoa ja lisäksi kätevä tapa varoa ottamasta kantaa, ettei joutuisi myöhemmin naurunalaiseksi. Ilmeisesti kuitenkin Villeneuven paluu vuoden tauon jälkeen oli selkeästi ennustettavissa?
Missä yhteydessä Häkkinen muuten on kiistänyt harkitsevansa yhä paluuta, jos paikka aukeaa? Siihen asti kunnes Mika selkeästi ilmoittaa, ettei edes harkitse paluuta, tai siihen asti kunnes kaikki kuljettajan paikat kaudelle 2005 ovat täynnä, minä uskon siihen mahdollisuuteen, että Häkkinen voi yrittää paluuta.
Aikuisten oikeasti, omalla äänelläni.
Teksti: Oskari Saari 27.9.2004
(MTV3)