Gert Holstege hollantilaisesta Groningenin yliopistosta kertoi mielenkiintoisista aivotutkimuksista. Tutkimuksiin osallistui kolmetoista heteronaista ja yksitoista heteromiestä. Tutkimusten tarkoituksena oli selvittää, mitä aivoissa tapahtuu orgasmin aikana.
Ensimmäisen tutkimuksen kuluessa naiset olivat makuuasennossa siten, että heidän päänsä olivat PET-skannerin (positroniemissiotomografia) sisällä. Aivojen aktiviteettia verrattiin neljässä eri tilanteessa: levossa, teeskennellyn orgasmin aikana, kumppanin stimuloidessa klitorista sekä klitoriksen stimulaatiolla aikaansaadun orgasmin aikana.
Klitorista stimuloitaessa naisten aivojen aktiivisuus lisääntyy primaarisella tuntoalueella, mutta laskee mantelitumakkeessa ja hypotalamuksessa. Kyseiset aivoalueet liittyvät muun muassa valppauteen ja levottomuuteen. Orgasmin aikana aivojen aktivaatio laskee lepotilaan verrattuna monilla muillakin alueilla.
Eräs näistä alueista on etuotsalohkon aivokuori. Ainoastaan pikkuaivoissa tapahtuu aktivaation lisäystä. Pikkuaivot ovat mukana liikkeiden säätelyssä, mutta Gert Holstegen mukaan on olemassa näyttöä siitä, että pikkuaivot auttavat myös tunteiden käsittelyssä.


