Juontajan, imitaattorin ja koomikon töitä tekevä Janne Porkka muistetaan vielä nykyäänkin parhaiten Onnenpyörä-peliohjelmasta.
Janne Porkka on kiireinen viihdemaailman monitoimimies. Hän tekee keikkoja nykyään niin juontajana, imitaattorina kuin koomikkonakin.
– Juonnan erilaisia tapahtumia, teen imitaatiota ja stand up -keikkaa. Se on monipuolista viihdettä ja nautin siitä, Porkka kuvailee.
Monipuolisista työtehtävistä huolimatta hänet muistetaan parhaiten Onnenpyörästä, jossa hän oli mukana kahdeksan vuoden ajan.
– Joka ikinen kerta minulle tullaan juttelemaan Onnenpyörästä, viimeksi eilen. Eräs 24-vuotias tuli kertomaan, että hän on kasvanut Onnenpyörän parissa. Mietin, että apua, en ole niin vanha!, Porkka nauraa.
Hänen nykyiseen työnkuvaansa kuuluu myös pelishow'n vetäminen laivalla.
– Pyöritämme sitä ystäväni kanssa. Sen piti breikata jo kerran, mutta sitten tuli taloudellisia ongelmia. Kyseessä on maailman ainoa game show, jonka voi voittaa tietämättä yhtään mitään. Se on killeri, mutta game show’t eivät kuulemma ole tällä hetkellä muodissa, Porkka kertoo.