Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Olympiaurheilija pelastettiin hukkumasta: "Vaarallista ja hullua"

Jack Robinson tippui laudaltaan ja joutui aaltojen riepotteluun.
Jack Robinson tippui laudaltaan ja joutui aaltojen riepotteluun.2024 Getty Images
Julkaistu 30.07.2024 19:48
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

Australialaissurffaaja Jack Robinson oli lähellä hukkumista olympialaisten surffauksen kolmannella kierroksella.

Tahitilla järjestettävissä olympiasurffauksissa oli maanantaina paljon vaarallisemmat olosuhteet kuin aikaisempina päivinä ja aallot nousivat todella korkeiksi. Järjestäjät peruivat naisten kilpailut, mutta miesten kisat päätettiin kuitenkin järjestää.

Se oli koitua Jack Robinsonin kohtaloksi, sillä hänet piti pelastaa vesiskootterilla rajuista kilpailuolosuhteista, kun hän joutui aaltojen vyöryn alle maanantaina.

– Jouduin kahden aallon alle enkä saanut juuri ilmaa. Aikaa ei ollut paljon. Sain muistutuksen, miten moni on joutunut täällä aaltojen riepottelun kohteeksi, Robinson sanoo Telegraphin mukaan.

Myös Robinsonin kanssa samaan aikaan kilpaillut USA:n John John Florence jouduttiin pelastamaan aalloista vesiskootterilla.

– Haluan sanoa, että tämä on vaarallisin urheilulaji maailmassa, kun on tuollaiset olosuhteet, Robinson veistelee.

– Kaikki muut lajit kilpaillaan kentällä tai stadionilla. Me olemme valtameressä, joka on maailman isoimpia voimia. Aallot ovat niin valtavat, että tätä ei voi verrata melkein mihinkään urheiluun, ehkä lumivyöryyn, joka vyöryy päällesi vuorella. Ehkä se on samanlainen, tämä on niin vaarallista ja hullua, Robinson äimistelee.

Robinson pääsi kuitenkin jatkoon hurjasta kokemuksestaan huolimatta, kun hän sai Florencea paremmat pisteet. Hän surffaa puolivälierissä maanmiestään vastaan tiistai-iltana.

Ethan Ewingia

Lisää aiheesta:

Dramaattinen käänne kesken harjoitusten: Olympiaurheilija pelasti naisen hukkumiseltaOlympialaisiin valittu Jackson James Rice, 18, on kuollutKuoleman porteilta olympiamitalistiksi – urheilutähden kallosta löytyi yli 30 murtumaa: "En tiennyt ollenkaan, mitä oli tapahtunut"Olympiaunelman karmea loppu: salama tappoi karsintoihin valmistautumassa olleen urheilijanKäsittämätön video! Brasilialaissurfari kesytti kaikkien aikojen aallon PortugalissaVideo: Kerrostalon kokoiset aallot! Brassisurffari teki uskomattoman ennätyksen – "Olin kuolla aiemmin"
Pariisi 2024Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Pariisi 2024
  • 17.10.06:01
    Wilma Murto

    Kirja: Wilma Murto vajosi synkkyyteen Pariisin olympialaisten alla – "Selkeitä masennusoireita"

  • 30.7.12:02
    Nyrkkeily

    Olympiavoittaja kärähti dopingista

  • 26.6.16:15
    Uinti

    Suomen olympiahuippu tilittää: "Se kalvaa mieltä edelleen"

  • 23.6.13:57
    Olympialaiset

    Hurja hintalappu Pariisin olympialaisista

  • 21.3.11:12
    Olympialaiset

    Suomen olympiasijoitus muuttui – kilpailija kärysi, selityksenä sairas koira