Oliver Stone ohjaa nykyversion Julius Caesarista

Oliver Stone
Oliver StoneCopyright MTV3i/AP GraphicsBank 1999
Julkaistu 10.09.2003 14:25

Oscareilla palkittu amerikkalaisohjaaja Oliver Stone neuvottelee parhaillaan Universal Pictures -yhtiön kanssa uudesta elokuvasta nimeltä American Caesar. Se on poliittinen trilleri, jossa uuden ajan Caesar ja Brutus seikkailevat tämän päivän Washingtonissa, kertoo tuore Hollywood Reporter -lehti.

Historiallista tarinaa mukailevassa elokuvassa populistikenraalista ja sotasankarista tulee maan presidentti. Hänen avustajansa joutuu puuttumaan asioihin huomatessaan, että päämiehestä on kehkeytymässä nykyajan Julius Caesar. Käsikirjoituksen on laatinut William Nicholson (Gladiator).

Oliver Stone on ohjannut mm. elokuvat Platoon - nuoret sotilaat, JFK - avoin tapaus, Syntynyt 4. heinäkuuta ja Wall Street, rahan ja vallan katu.

Tuoreimmat aiheesta

Oliver Stone