Obama kiistää Trumpin hallinnon maanpetturuussyytökset

AOP barack obama
Barack Obama on kiistänyt Trumpin hallinnon syytteet.
Julkaistu 23.07.2025 08:50

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltain entisen presidentin Barack Obaman kanslia on kiistänyt Donald Trumpin nykyisen hallinnon syytökset maanpetturuudesta ja vallankaappausyrityksestä. Asiasta uutisoi muun muassa Axios.

Donald Trumpin hallinnon kansallinen tiedustelujohtaja Tulsi Gabbard julkaisi viikonloppuna tiedotteen, jossa väitettiin Barack Obaman hallinnon levittäneen tahallisesti väärää tietoa Venäjän sekaantumisesta Yhdysvaltain vuoden 2016 presidentinvaaleihin.

Obaman tiedottajan Patrick Rodenbushin mukaan Trumpin hallinnon tiedotteessa ei ole mitään, mikä kiistäisi Venäjän yrittäneen vaikuttaa vuoden 2016 presidentinvaaleihin mutta epäonnistuneen manipuloimaan ääniä. Trump voitti vuoden 2016 presidentinvaaleissa demokraattien Hillary Clintonin.

Lue myös: USA vaihtoi puolta ja on nyt Putinin liittolainen? Näin tutkijat arvioivat rajuja väitteitä

Obaman tiedottaja jatkoi, että nämä löydökset vahvistettiin myös vuonna 2020 tehdyssä raportissa, jota työstettiin sekä demokraattien että republikaanien voimin Yhdysvaltain senaatin tiedustelukomiteassa, jota johti Trumpin nykyinen ulkoministeri Marco Rubio.

Rodenbush huomauttaa, ettei Obaman kanslialla ole tapana ottaa kantaa Trumpin hänen suuntaansa usein esittämiin syytöksiin, mutta nyt kyseessä on niin hävyttömiä väitteitä, että Obaman oli vastattava.

Raskaita syytöksiä

Gabbardin julkaisemassa tiedotteessa Obamaa syytetään maanpetturuuden lisäksi "vuosia kestäneestä vallankaappauksesta", jonka tarkoitus oli vaikeuttaa Trumpin toimintaa presidenttinä hänen ensimmäisellä kaudellaan.

Lue myös: Bidenin poika paljasti, mikä lääke pilasi väittelyn Trumpin kanssa: "Hän oli kuin peura ajovaloissa"

Tiedotteen mukaan Yhdysvaltain tiedusteluyhteisö ei nähnyt syitä siihen, että Venäjä yrittäisi vaikuttaa Yhdysvaltain vaalitulokseen kyberhyökkäyksillä. Näin ei myöskään Obaman sen aikaisen hallinnon mukaan käynyt.

Tiedotteessa kuitenkin syytetään Obaman hallinnon julkaisseen väärennettyjä lausuntoja medialle vaalien jälkeen. Lausuntojen mukaan Venäjä "on yrittänyt kyberkeinoin sekaantua, jos ei aktiivisesti vaikuttaa, vaalitulokseen".

Gabbardin julkaiseman tiedotteen mukaan tiedusteluyhteisön uusi arvio olisi lopulta ollut ristiriidassa aiempien arvioiden kanssa.

Gabbard vaati, että jokaista tässä "salaliitossa" mukana ollutta tulee tutkia ja syyttää oikeudessa.

Lue myös: Biden: Yhdysvaltalainen oligarkia on uhka demokratialle

Axiosin mukaan Trump on syyttänyt Obamaa, Joe Bidenia, Hillary Clintonia, entistä FBI:n johtajaa James Comeyta ja entistä kansallista tiedustelujohtajaa James Clapperia vaalivilpistä. Trumpin mukaan Gabbardin julkaisemat tiedot ovat todiste, että "Obama yritti johtaa vallankaappausta".

Axiosin mukaan mikään tutkinta vuoden 2016 vaaleista ei väittänyt, että Venäjä olisi esimerkiksi muuttanut ääniä yhdeltä kandidaatilta toiselle. Rubion johtama tiedustelukomitea sekä oikeusministeriön erikoistutkija Robert Mueller kuitenkin totesivat Venäjän sekaantuneen vaaleihin auttaakseen Trumpia voittamaan.

Juttua on päivitetty kauttaaltaan lisätiedoilla 23.7. kello 10.45.

Tuoreimmat aiheesta

Barack Obama