Portugalin liitto aikoo todistaa kansainväliselle jalkapalloliitolle FIFA:lle sen, että Cristiano Ronaldo oli todellisuudessa se, jonka nimiin maanantain Uruguay-ottelun 1–0-maali pitää laittaa.
MAINOS
Jalkapallon MM-kisat
20.11.–18.12.MTV ja C More esittivät MM-turnauksesta 22 ottelua suorina lähetyksinä!
Taustalla on tilanne, jossa Portugalin keskikenttätaituri Bruno Fernandes lähetti keskityspallon kohti Ronaldoa. Pallo leijaili kuitenkin Ronaldon yli ja päätyi Uruguayn maaliin.
Ronaldo otti osumasta kunnian itselleen. Hänen eleensä viittasi siihen, että pallo olisi kimmonnut hänen päästään verkon perukoille.
Videokuvat kertoivat kuitenkin toista kieltä. FIFA päättikin siirtää osuman Ronaldolta Fernandesille.
Ronaldo väitti vielä pelin jälkeen, että hän tunsi koskettaneensa palloa.
Soppa ei tähän jää. Portugalin liitto aikoo todistaa FIFA:lle, että kyseinen osuma pitää merkata Ronaldolle, eikä Fernandesille.
Tähän väliin voisi oululaisittain sanoa: ny meinaa mennä hölömöksi.
ESPN:n mukaan käytössä olleen pelipallon data osoittaa, että peliväline ei osunut Ronaldon päähän. Päätelmä tehtiin pallon sisällä olevien antureiden perusteella.
Portugali voitti maanantain ottelun lukemin 2–0. Ronaldon kannalta kyseisellä maalitilanteella oli merkitystä, sillä hän ehti jo hetken aikaa jakaa Portugalin kaikkien aikojen maajoukkuemaalitilaston kärkipaikkaa legendaarisen Eusebion kanssa.