Notre Damen katedraalin tulipalo Pariisissa on saatu kokonaan sammutettua. Asiasta kertoi Pariisin palokunnan tiedottaja Suomen aikaa aamupäivällä. Hän myös kertoi, että arviolta 100 palomiestä pysyy katedraalilla koko päivän.
Historiallinen katedraali syttyi palamaan eilen illalla. Palokunnan tiedottajan mukaan palo levisi erittäin nopeasti.
Aiemmin on kerrottu, että katedraalin päärakenteet onnistuttiin pelastamaan ja suojaamaan tulipalolta. Yli 90 metriä korkea keskitorni kuitenkin romahti. Myös suuria osia kirkon katosta tuhoutui.
Sammutustöissä on palokunnan mukaan loukkaantunut lievästi kolme ihmistä, uutisoi CNN. Loukkaantuneista kaksi on poliiseja ja yksi palomies.
Mitä on tuhoutunut?
Tulipalon aiheuttamien vahinkojen laajuus ei ole vielä täysin selvillä.
Muun muassa katedraalin kolmen ruusuikkunan kohtalo on yhä epäselvä, tviittasi uutistoimisto AFP varhain tiistaina. Uutistoimiston mukaan kuitenkin ainakin yksi ikkunoista vaikuttaa edelleen olevan ehjä.
Katedraalin pyöreät ruusuikkunat kuuluvat maailman tunnetuimpiin. Lasimaalausikkunoiden läpimitta on lähes 13 metriä.
Pariisin pormestari Anne Hidalgo on kertonut Twitterissä, että katedraalista on pelastettu useita mittaamattoman arvokkaita uskonnollisia esineitä ja taideaarteita. Pormestari kirjoitti, että palomiehet, poliisit ja kaupungin virkamiehet muodostivat ihmisketjun, jota pitkin esineitä pelastettiin palavasta kirkosta.