Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norjalainen jäi rysän päältä kiinni – MM-mitalisti ei sulattanut tekoa

Mäkihypyn MM-mitalisti Killian Peier ei pitänyt norjalaisen huoltajan tempusta.
Mäkihypyn MM-mitalisti Killian Peier ei pitänyt norjalaisen huoltajan tempusta.
Julkaistu 13.12.2023 19:54
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Norjan mäkihyppymaajoukkueen huoltotiimiin kuuluva Anders Ladehaug kertoi Hoppcast -podcastissa, kuinka hän jäi rysän päältä kiinni ottaessaan kuvaa Sveitsin maajoukkueen hyppypuvusta.

LUE MYÖS: Israeliin toimitetut aseet olivat liikaa – Norjan joukkue joutui kohun keskelle

Sveitsin maajoukkue on ottanut aimo harppauksia eteenpäin norjalaisvalmentaja Rune Veltan alaisuudessa. Gregor Deschwanden ylsi toiseksi sunnuntain kisassa Klingentahlissa. Sveitsi oli majoittunut Norjan kanssa samaan hotelliin kisapaikkakunnalla. 

Norjan huoltotiimiin kuuluva Anders Ladehaug oli palannut hotellille ja huomannut, että käytävällä roikkuu Sveitsin joukkueen hyppypuku. Ladehaug otti esille puhelimensa ja oli valmiina ottamaan kuvia, kunnes takaa ilmestyi vauhdilla henkilö, joka huusi tälle, että "ei, ei, ei!". 

Ladehaugin yllättänyt henkilö oli vuoden 2019 suurmäen MM-pronssimitalisti Killian Peier, jonka hyppypukua Ladehaug oli yrittänyt kuvata. Sveitsiläishyppääjä ei ollut mieluissaan Ladehaugin teosta.

– Yrität aina katsoa, mitä muut maat tekevät. Silloin on tyhmää jättää hyppypuku avoimeen käytävään. Hän ilmestyi yhtäkkiä taakseni. Pyysin anteeksi. Sitten hän myönsi, että oli typerää jättää puku käytävään, Ladehaug kertoi.

Mäkihypyn miesten maailmancupia on käyty kuusi kilpailua. Henkilökohtaista kisaa johtaa Itävallan Stefan Kraft. Maiden välisessä vertailussa Saksa on ykkösenä, Norja neljäntenä ja Sveitsi kuudentena. Suomi on sijalla kahdeksan.

Lisää aiheesta:

Miksei Norjan toiseen vilppiin havahduttu? Suomen valmentajan sanat täysin uuteen valoonNorjalaishyppääjien selityksille täystyrmäys – mäkilegendat tylyttävät: "Täyttä roskaa"Uusi epäily Norjan MM-skandaalissa – kyseenalainen kuva kultasankarista leviääNorjan kohuvalmentaja katosiMM-hiihdoissa muhii skandaali: "Jokin on vialla"Mäkihyppääjä meni vessaan – seuraavassa hetkessä kisa oli pilalla
MäkihyppyHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mäkihyppy
  • 2.11.12:53
    Hiihtolajit

    Kylmä viesti Norjan mäkihyppyhuijareille

  • 1.11.14:43
    Hiihtolajit

    Norjan mäkihypyn MM-huijari avasi suunsa

  • 21.10.22:04
    Maastohiihto

    Jari Isometsä Venäjä-päätöksistä: Hämmentävää

  • 21.10.21:22
    Maastohiihto

    Suomalaisjäsen kertoo kokouksesta, jossa hiihdon Venäjä-päätös tehtiin – "Surullisia asioita"

  • 21.10.21:02
    Maastohiihto

    Venäjä raivostui hiihtopommista