Nokia N8 laittoi Dolbyn kuuntelutilan jyrisemään

Dolby Laboratories, MWC 2011
Dolby Laboratoriesin esittelytilat Barcelonan MWC-tapahtumassa.
Julkaistu 14.02.2011 23:26(Päivitetty 22.02.2011 15:16)
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Äänentoistoon erikoistunut Dolby Laboratories on esitellyt Barcelonan MWC-tapahtumassa, kuinka pienestä kännykästä saadaan irti jyhkeät monikanavaäänet.

Kotiteatterin sydämeen oli asennettu HDMI-liitännän kautta Nokia N8-älypuhelin, jonka kautta näytettiin hiljattain teattereissakin pyörineen Tron-scifielokuvan erikoisefektejä. Kuvanlaatu oli erinomainen ja äänenlaatu vielä parempi. MTV3:n uutiset päättikin varmistaa alan asiantuntijalta, pitivätkö lähteeksi merkityn laitteen tiedot varmasti paikkansa.

Dolby Laboratories, MWC 2011Dolby tarjoili N8-kännykän kautta jyhkeän kotiteatterikokemuksen.

Dolbyn mobiilisisältöjen johtaja Jonathan Jowitt toteaa innoissaan, että elokuva todellakin pyörii suurella näytöllä 720p-teräväpiirtotarkkuudella ja 5.1-äänillä suoraan N8-kännykästä.

- Kyseessä on yksi maailman pienimmistä kotiteatterilaitteista, Jowitt toteaa.

Demonstraatiossa todellakin otetaan kaikki irti N8-mallin Dolby Digital Plus -kyvyistä, ja äänitehosteet kuulostavat samanlaisilta kuin nykyaikaisessa kotiteatterissa pitääkin. Kirjaimellisesti järisyttävän vaikuttavaa toimintaa pieneltä laitteelta.

Jowitt itse kertoo olevansa vakuuttunut uusien mobiililaitteiden tarjoamista mahdollisuuksista.

- Kukaan ei enää käytä kannettavia tietokoneita katsoessaan elokuvaa vaikka junalla matkustaessaan, tiivistää Jowitt

Tuoreimmat aiheesta

Talous