Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lehtikuva
Julkaistu 03.09.2020 11:55(Päivitetty 03.09.2020 12:30)

MTV UUTISET – STT – SANNA VOLTTI

Helsingissä noin kolmensadan opiskelijan uskotaan altistuneen koronavirukselle lääketieteellisen tiedekunnan vapaa-ajan tapahtumassa elokuun lopulla.

Asiasta kertoo lääketieteellisen tiedekunnan dekaani Risto Renkonen Helsingin yliopistosta.

Yliopisto kertoi tiistaina, että muutamilla ensimmäisen vuosikurssin opiskelijoilla on todettu koronavirustartunta.

Renkosen mukaan noin 300 opiskelijaa osallistui lääketieteellisen uusien opiskelijoiden niin sanottuihin alfajaisiin viime viikon torstaina. Tapahtumaan osallistui suunnilleen 200 ensimmäisen vuosikurssin opiskelijaa sekä noin sata ylempien vuosikurssien opiskelijaa. Tapahtumassa järjestettiin suunnistus, jossa uudet opiskelijat siirtyivät rastilta toiselle ulkotiloissa.

Renkonen kertoo, että ensimmäinen vuosikurssi on siirretty etäopetukseen kahden viikon ajaksi. Myös alfajaisiin osallistuneet ylempien vuosikurssien opiskelijat ovat etäopetuksessa ainakin ensi tiistaihin saakka.

– Meidän on tarkoitus saada heidät kaikki koronatestattua siihen mennessä, Renkonen sanoo.

"Eihän se järkevää ollut"

Renkosen mukaan koronavirustilanteeseen on kiinnitetty jo tähän mennessä paljon huomiota. 

– Sitten tulee mielenkiintoinen kysymys, että millä tavalla voimme kontrolloida opiskelijoiden vapaa-ajan toimintaa yliopiston puolelta, Renkonen miettii MTV Uutiset Liven haastattelussa. 

Noin 300 opiskelijaa altistunut koronavirukselle lääketieteellisen tiedekunnan "alfajaisissa" Helsingissä – dekaani tapahtumasta MTV:lle: "Jälkiviisaudella voidaan sanoa, että eihän se järkevää ollut"

– Kyllä sopii harkita sitä, että onko tällaisten isojen tilaisuuksien järjestäminen tässä tilanteessa järkevää. Jälkiviisaudella voidaan sanoa, että eihän se toki järkevää ollut. Varsinkaan niiden opiskelijoiden suhteen, joilla on jo klinikkakurssit käynnissä. 

Osallistujalista auttaa ohjaamaan testeihin

Tapahtumaan osallistuneet opiskelijat ovat Renkosen mukaan tiedossa. Tiedekunta oli varotoimena ohjeistanut, että kaikista tilaisuuksista pitää olla nimilistat.

– Sen nimilistan avulla on pystytty kohdistamaan pyyntö käydä koronatesteissä näille henkilöille.

Renkosen mukaan on opiskelijoiden itsensä takia hyvä, että asiaan saadaan nopeasti selvyys.

– Mutta ennen kaikkea tässä tilanteessa, jossa meidän opiskelijat toimivat sairaalassa, on potilasturvallisuuden varmistamiseksi äärimmäisen tärkeää, että opiskelijat eivät ole sairaalassa töissä, jos heillä on epäilyä tartunnasta.

Altistuneiden määrästä uutisoi aiemmin Helsingin Sanomat.

Lisää aiheesta:

Yliopistot pyrkivät järjestämään lähiopetusta ainakin ensimmäisen ja toisen vuoden opiskelijoilleTurun koronatilanne kaikkien aikojen huonoin, tämä on ryppään jäljityksen tulos: Vaihto-opiskelijoiden keskuudessa "on ollut juhlia" Turussa 71 kansainvälisellä opiskelijalla koronatartunta, liikkumisen rajoituksia pyydetty selvittämään: "On mahdollista, että tartuntoja tulee jopa muutama sata"Kansainvälinen opiskelijaryhmä lähti lomalle Saariselälle, vaikka yliopisto vetosi matkan perumisen puolesta – nyt yli 20:lla todettu koronaVaasalaisopiskelijat juhlivat viikonloppuna railakkaasti koronasta huolimatta – maskeja ei pidetty eikä turvaväleistä välitetty: "Siellä tanssittiin ja suudeltiin"Aalto-yliopiston 700 opiskelijan mursujaiset oltiin vielä aamulla järjestämässä, mutta ne peruttiin viime hetkellä: "Tartuntatilanteen muutos oli merkittävä"
KoronavirusHelsinkiMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella