Pohjois-Amerikan jääkiekkoliiga NHL:n komissaari Gary Bettman sanoi torstaina, että päätös NHL-pelaajien osallistumisesta Sotshin vuoden 2014 talviolympialaisiin ei ole kovin lähellä.
Kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF haluaisi nähdä kaikki maailman huippupelaajat olympialaisissa, mutta NHL ei halua katkaista kautta juuri kun pudotuspelien kannalta ratkaisevat pelit alkavat ja yleisön mielenkiinto kasvaa.
Sotshi sijaitsee Etelä-Venäjällä, eikä NHL omistajineen usko, että kisaotteluiden kiinnostavuus riittää pitämään lätkähuumaa yllä koti-Amerikassa ison aikaeron takia.
Washington Capitals –joukkueen venäläistähti Alexander Ovethskin on jo ehtinyt kertoa osallistuvansa Sotshin kisoihin millä hinnalla hyvänsä. Bettman kertoi torstaina, että sanktioista tällaisia tapauksia varten ei ole vielä päätetty.
(MTV3)