Lähes tuhat ihmistä osallistui lauantaina NHL-kiekkoilija Rick Rypienin hautajaisiin Kanadan Albertassa. Rypien, 27, kuoli kotonaan maanantai-iltana.
Entisistä Vancouver Canucksin pelikavereista puolustaja Kevin Bieksa osallistui hautajaisiin arkunkantajana. Paikalla olivat myös Canucksin pelaajat Mason Raymond, Manny Malhotra ja Alexandre Burrows sekä toimitusjohtaja Mike Gillis.
Rypien teki kesällä sopimuksen Winnipeg Jetsin kanssa, mutta vuosia jatkunut masennus johti lopulta itsemurhaan. Käänteen tekevää asiaa ei kukaan tunnu tietävän.
- Kysymykseni on, että miksi? Miten tämä saattoi tapahtua? Hänellä oli hieno perhe, ystävät ja työ, puhui pelaajan setä Allan Rypien Jr.
- Hän taisteli kaikin voimin sairauttaan vastaan. Valitettavasti sairaus voitti taistelun, Allan Rypien Jr. jatkoi.