Columbus Blue Jacketsin kehitysvalmentajana toimiva Jarkko Ruutu on mielissään, että NHL-organisaatioiden nuoret pelaajat saapuvat Eurooppaan pitämään pelituntumaansa yllä.
Koronavirus sekoitti jääkiekkomaailman maaliskuussa tyystin. Tästä johtuen NHL:n pudotuspelit ovat vieläkin käynnissä, vaikka eletään jo syyskuuta. Pitkittyneen kauden vuoksi seuraavan kauden aloituskin siirtyy.
LUE MYÖS: Jukureille kova vahvistus Pohjois-Amerikasta – NHL-joukkue lainaa hyökkääjälupauksensa Suomeen
Monet pelaajat joutuvat olemaan pitkään sivussa tositoimista, koska uuden NHL-kauden alku saattaa venyä jopa joulukuulle asti. Pahimmillaan osalle pelaajista tauko venyy jopa 9 kuukauden mittaiseksi.
NHL-organisaatioiden nuoret pelaajat ovat kuitenkin hakeneet aktiivisesti pelipaikkaa Euroopasta, jotta saisivat pelituntumaa ennen NHL-kauden alkua. Columbuksen kehitysvalmentajana toimiva Jarkko Ruutu on asiasta mielissään.
– Se on tosi positiivinen juttu, että jätkät pääsevät pelaamaan ja saa pari kuukautta ylimääräistä pelikokemusta. Se on kuin laittaisi rahaa pankkiin. Toivottavasti mahdollisimman moni jätkä tulee tänne, Ruutu toivoo MTV Urheilulle.

