Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nepalin lento-onnettomuuden jäljiltä löydetty 21 ruumista

Julkaistu 30.05.2022 08:17(Päivitetty 30.05.2022 14:20)

MTV UUTISET - Reuters – STT

Nepalilaisviranomaiset ovat löytäneet 21:n eilisessä turmakoneessa olleen ruumiit.

Etsinnät jatkuvat erittäin huonossa säässä, ilmailuviranomaisen edustaja kertoo.

Lentokoneonnettomuus tapahtui eilen. Matkustajakoneen kyydissä oli miehistö mukaanlukien 22 henkilöä. Viimeisen etsinnät jatkuvat. 

– Alueella on hyvin vaikea työskennellä. Lentokone on useina kappaleina pitkin rinnettä, kertoi paikan päällä oleva poliisi.

Valtaosa matkustajista oli nepalilaisia, minkä lisäksi koneessa matkusti joitain intialaisia ja saksalaisia.

Lentoyhtiö Tara Airin edustaja kertoi eilen, että kone oli lähtenyt liikkeelle Pokharasta ja sen päämääränä on Jomsom. Jomsom on suosittu vaelluskohde Himalajan vuoristossa. Lento Pokharasta Jomsomiin kestää parikymmentä minuuttia.

Yhteys koneeseen menetettiin vartti lähdön jälkeen.

Pokharan lentokentän edustajan mukaan kuvien perusteella vaikuttaa siltä, että lentokone ei olisi syttynyt tuleen, vaan törmännyt suureen kallionlohkareeseen.

Maan ilmailuviranomaisen mukaan kone joutui onnettomuuteen noin 4 400 metrin korkeudessa. Paikallisen virkamiehen mukaan koneen hylky on noin 3 800–4 000 metrin korkeudessa, minkä vuoksi pääsy sen luo jalkaisin on hyvin vaikeaa.

Nepalin ilmailuteollisuus on viime vuosina kasvanut, kun turisteja, vaeltajia ja kiipeilijöitä sekä tavaroita on lennätetty maan sellaisiin osiin, joihin on rajallinen pääsy maateitse. Köyhän maan ilmailun turvallisuus on kuitenkin ollut huonoa, koska koulutus ja huolto ovat olleet riittämättömiä. Lisäksi maassa on maailman syrjäisimpiä ja hankalia kiitoratoja, joita reunustavat lumihuippuiset vuoret ja joille laskeutuminen on vaikeaa kokeneillekin lentäjille. Vuoristossa myös sääolot voivat vaihdella äkillisesti.

Lue myös: Matkustajakone kateissa Nepalissa – kyydissä yhteensä 22 ihmistä

1:22Matkustajakone syöksyi maahan Nepalissa kesken laskeutumisenEsimerkiksi vuonna 2018 matkustajakone syöksyi maahan Nepalissa kesken laskeutumisen, aiheuttaen kymmenien ihmisten kuoleman.

Lisää aiheesta:

Nepalin lento-onnettomuuden syy on selvinnytUutta tietoa Nepalin 71 kuolonuhria vaatineesta lentoturmastaLähes 70 ihmistä kuoli lentokoneen maahansyöksyssä Nepalissa, turman syy yhä tuntematonNepalin lentoturman kaikki uhrit löydettyMatkustajakone kateissa Nepalissa – kyydissä yhteensä 22 ihmistäNepalissa taas lento-onnettomuus – kyydissä 11 matkustajaa
Lento-onnettomuudetNepalLentokoneetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Lento-onnettomuudet
  • 28.8.22:20
    Hävittäjät

    Silmukkatemppu päättyi katastrofiin – hävittäjälentäjä kuoli Puolassa

  • 28.8.12:12
    F-35

    Raportti: F-35 jäätyi Alaskan taivaalle – tuhoutui tulipallona

  • 26.8.19:17
    Ranska

    Hurjaa kieputusta – metsäpaloja sammuttamassa ollut helikopteri putosi järveen Ranskassa

  • 26.8.11:49
    Helsinki-Vantaa

    Helsinki-Vantaan onnettomuudesta uutta tietoa: "Potkurin paloja löytyi 30 metrin päästä"

  • 25.8.23:26
    Onnettomuudet

    Vakava helikopteriturma suositussa lomakohteessa Englannissa