Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nelliinan vaatehuone -bloggaaja: Lempivaatteeni ovat omia tuunauksia tai vintagea

Julkaistu 08.11.2012 20:00(Päivitetty 17.01.2013 12:52)

AVAn Muotitietoinen-sarjassa muotibloggaajat toteuttavat katsojien tyylien päivityksiä ja antavat vinkkejä pukeutumiseen, säväyttävästä asustamisesta vaatekaapin klassikoihin. AVA esittelee ohjelman muotibloggaajat!

AVAn Muotitietoinen-sarjassa tavataan viisi suomalaista muotibloggaajaa. Tutustu Nelliinan vaatehuone -blogin kirjoittajaan Niina Tapojärveen.

Shutterstock

Nimi: Nina Tapojärvi

Ikä: 32

Blogi: olivialehti.fi/nelliinan-vaatehuone

Ammatti: Marketing Coordinator

Miten päädyit muotibloggaajaksi? Täysin sattumalta. Perustin blogin hetken mielijohteesta löydettyäni yhden suomalaisen tyyliblogin vuonna 2007. En tiennyt tulloin blogeista tai bloggaamisesta mitään, ja aluksi kirjoitin blogiani kuin henkilökohtaista päiväkirjaa.

Kuvaile tyyliäsi? Yhdellä sanalla kuvattuna se on naisellinen, mutta vaihtelee äärilaidasta toiseen fiiliksen mukaan. Olen todellinen tunnepukeutuja, en yhden tyylisuunnan orja. Korkokengät ja punainen huulipuna ovat tavaramerkkejäni. Rakastan kierrellä kirppareilla ja ommella itse, ja lempivaatteeni ovatkin enimmäkseen omia tuunauksia tai vintagea. Myös suomalainen muoti on lähellä sydäntä.

Mikä on lempibrändisi? Minna Parikka, Ivana Helsinki, Katri Niskanen, Tiia Vanhatapio, Kirsi Nisonen ja Olivia Rouge.

Mistä saat inspiraation pukeutumiseen? Ihan kaikkialta, napsin tyyli-inspiraatiota elävästä elämästä. En koskaan toteuta asujani ottaen mallia muista, vaan annan inspiraation elää ja sulautua omaan tyyliini. Minulle on melko samantekevää olenko muodikas vai en, pääasia että viihdyn asussani itse.

Lempivaatteesi/asusteesi? Kaikki Kirsi Nisosen hatut ja hiuskoristeet, Minna Parikan Raquel-kengät ja tämän hetken lempivaatteeni on itse ommeltu kuparinvärinen paljettimekko.

Tähti, jonka tyyliä ihailet? Tämä on vaikea kysymys, minulla ei ole varsinaisia tyyli-idoleita, mutta Zooey Deschanel on lähes poikkeuksetta ihan mieletön pukeutuja. Suomessa pisteet itsensä toteuttamisesta saa Aira Samulin.

MUOTITIETOINEN AVAlla maanantaisin 12. marraskuuta klo 21 alkaen.

AVA

Kuvat: AVA, Shutterstock

Lisää aiheesta:

Ainakin yksi seikka pastapaketin kyljestä kannattaa tarkistaaTämä iho-oire kertoo, ettei kyse ole vain ihon kuivumisesta – "Kunnon tulehdusreaktio käynnissä"Moottoripyöräilijä liukui auton alle – miten tästä voi selvitä hengissä?Vaarallinen punkkitauti vie yhä useamman sairaalahoitoon – tee heti näin!Päiväkodin aloitusiällä yhteys antibioottikuurien määrään – "Pitää käyttää vain oikeaan tarpeeseen"Jo kolmannes päivän kuidun tarpeesta! Tällaista aamupalaa Hanna Partanen suosittelee
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 16:45
    Ruoka

    Ainakin yksi seikka pastapaketin kyljestä kannattaa tarkistaa

  • 15:01
    Talvi-ihon hoito

    Tämä iho-oire kertoo, ettei kyse ole vain ihon kuivumisesta – "Kunnon tulehdusreaktio käynnissä"

  • 13:29
    Brasilia

    Moottoripyöräilijä liukui auton alle – miten tästä voi selvitä hengissä?

  • 11:25
    Punkit

    Vaarallinen punkkitauti vie yhä useamman sairaalahoitoon – tee heti näin!

  • 09:07
    Lääkkeet

    Päiväkodin aloitusiällä yhteys antibioottikuurien määrään – "Pitää käyttää vain oikeaan tarpeeseen"