Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Neljä saman perheen jäsentä surmattiin autolla Kanadassa – poliisi epäilee viharikosta

Reuters
Julkaistu 08.06.2021 06:30

MTV UUTISET – STT

Kanadassa neljä saman perheen muslimia on surmattu lava-autolla tehdyssä hyökkäyksessä.

Sunnuntaina Ontarion provinssissa tapahtuneessa hyökkäyksessä loukkaantui lisäksi lapsi.

Paikallisen poliisin mukaan todisteiden valossa vaikuttaa siltä, että isku oli suunniteltu ja että epäilty hyökkääjä oli valinnut uhrit iskun kohteeksi heidän uskontonsa takia.

Poliisi uskoo, että kyseessä oli viharikos.

Britannian yleisradioyhtiö BBC kertoo, että poliisi harkitsee terrorismiin liittyviä syytteitä.

20-vuotias kanadalaismies sai maanantaina syytteet neljästä murhasta ja yhdestä murhan yrityksestä.

Lounais-Ontariossa sijaitsevassa Londonin kaupungissa tehdyssä iskussa kuolivat 74-vuotias ja 44-vuotias nainen sekä 46-vuotias mies ja 15-vuotias tyttö.

Kaikki kuuluivat samaan perheeseen. Hyökkäyksestä selvinnyt yhdeksänvuotias poika on sairaalahoidossa.

Poliisin mukaan viisi saman perheen jäsentä oli ollut kävelemässä jalkakäytävällä ja odottivat risteyksessä ylittääkseen tien, kun epäilty ajoi mustalla lava-autolla heitä kohti.

Silminnäkijät kuvaavat kanadalaiskanava CTV:lle tilannetta kaaokseksi. Ihmisten kerrotaan juosseen ympäriinsä. Jotkut yrittävät antaa hälytysajoneuvoille ohjeita.

Epäilty pidätettiin kuuden kilometrin päässä hyökkäyspaikalta ostoskeskuksessa.

Rikoskomisario Paul Waight kertoo BBC:n mukaan, että epäilyllä oli päällään jonkinlainen liivi, joka muistutti haarniskaa.

Waightin mukaan uhreilla ja epäilyllä ei tiettävästi ollut aikaisempaa yhteyttä.

Vielä maanantaina ei ollut tiedossa, onko epäilyllä yhteyksiä viharyhmiin.

"Tämä oli muslimeja, londonilaisia vastaan tehty joukkomurha"

Kanadan muslimien kansallinen neuvoston johtaja Mustafa Farooq kuvaili tiedotteessa, että "autoa ajanut mies oli nähnyt muslimiperheen kadulla ja päättänyt, että he eivät ansaitse elää".

–  Hän ei tuntenut heitä. Tämä on Kanadan maaperällä tapahtunut terrori-isku ja sitä tulisi kohdella sellaisena, hän jatkoi.

–  Teen tämän selväksi, tämä oli muslimeja, londonilaisia vastaan tehty joukkomurha, jonka juuret ovat sanoinkuvaamattomassa vihassa, Londonin pormestari Ed Holder sanoi.

Ontarion pääministeri Doug Ford tviittasi, että vihalle ja islamfobialle ei ole tilaa provinssissa.

Neljä vuotta sitten 27-vuotias valkoisen ylivallan kannattaja avasi tulen moskeijassa Quebecin provinssin pääkaupunki Quebecissä.

Tekijä surmasi iskussa kuusi ihmistä, ja useita haavoittui.

Lisää aiheesta:

Vancouverin joukkosurmassa kuoli 11 – epäillyllä ollut haasteita mielenterveyden kanssaPoliisi kertoo kahden "sankarillisen" ihmisen pysäyttäneen Coloradon yökerhoampujan – teon motiivi ei ole vielä selvillä Kanadassa pakenevasta sarjapuukottajasta tehty mahdollinen näköhavainto – toinen epäilty löydettiin aiemmin kuolleenaKäänne Kanadaa järkyttäneessä tapahtumassa: Muslimiperheen yliajamisesta syytetty mies on saamassa syytteet myös terrorismistaOnko tässä Uuden-Seelannin moskeija-iskun sankari? Silminnäkijän mukaan mies riisti aseen ampujan kädestä ja ajoi tämän pois Kanadan moskeija-ampuja on kertonut ihailevansa Trumpia – sai syytteet kuudesta murhasta
KanadaViharikoksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kanada
  • 9.10.14:35
    Jäänmurtajat

    Asiantuntija kertoo, kauanko jäänmurtajamegadiilistä on iloa taloudelle

  • 30.9.21:39
    Rahapelit

    Valtava lottovoitto osui pikkukylään – 10 prosentista asukkaita tuli hetkessä miljonäärejä

  • 22.9.10:54
    Palestiina

    Ranskan määrä tunnustaa Palestiina tänään kovan nelikon vanavedessä – Saksa toisti, ettei aio tunnustaa ainakaan vielä

  • 24.8.22:16
    Ukraina

    Kuvat: Näin Ukrainan itsenäisyyspäivää on juhlittu eri puolilla Eurooppaa

  • 24.8.15:31
    Ilotulitteet

    Upea valoshow tallentui videolle – lentokoneesta ammutut ilotulitteet valaisivat taivaan Kanadassa