Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nelikymppistä miestä syytetään iäkkään isänsä murhasta Juvalla: Henkirikos tehtiin erityisen raa'alla tavalla – vahingoitti ruumista vielä kuoleman jälkeen

Kuvituskuva/All Over Press
Julkaistu 14.10.2020 12:39
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Nelikymppistä miestä syytetään isänsä murhasta Etelä-Savon käräjäoikeudessa. Miehelle luettiin tänään syytteet murhasta ja hautarauhan rikkomisesta. Epäillyt rikokset tapahtuivat Juvalla 12.-13. marraskuuta viime vuonna.

Henkirikos tapahtui murhasta epäillyn miehen omakotitalossa. Iäkäs isä asui poikansa luona.

Epäilty on pääosin myöntänyt syytteessä kuvatun teon, mutta omasta mielestään hän toimi psykoosissa harhojen vallassa.

Puolustuksen mukaan miehellä on aiemmin todettu aspergerin oireyhtymä ja ADHD.

Miehelle tehtiin jo ennen oikeudenkäyntiä mielentilatutkimus. Sen lopputulos kerrotaan oikeudenkäynnissä.

Oikeudenkäyntiin on varattu kolme päivää tällä viikolla.

Pudotti isänsä kaivoon

Syytteen mukaan mies surmasi isänsä tahallaan ja raa'alla tavalla. Haastehakemuksessa todetaan, että mies halusi tappaa isänsä.

Puolustuksen mukaan miehellä oli hyvät ja läheiset välit isänsä kanssa eikä hänellä terveenä ollessaan ollut mitään syytä vahingoittaa isäänsä.

– Syytetyllä vallinnut psykoosi ja siihen liittyvät painostavat ajatukset ovat saaneet hänet toimimaan tällä tavalla, puolustuksen vastauksessa todetaan.

Haastehakemuksen mukaan mies kantoi isänsä olohuoneen sohvalta ulos sakokaivon viereen, jossa hän löi miestä keittiöveitsellä vasempaan kyynärvarteen siten, että siitä aiheutui kyynärvarren lävistävä pistovamma. Tämän jälkeen mies pudotti isänsä sakokaivoon.

Sakokaivo eli saostussäiliö erottelee jäteveden ainesosia. Sakokaivot rakennetaan betonista tai muovista. Sakokaivo oli sisähalkaisijaltaan lähes metrin ja sen kokonaissyvyys oli runsaat kolme metriä.

Yritti hukuttaa isänsä kaivoon

Mies kävi välillä muualla ja palattuaan hän huomasi, että isä onkin elossa kaivossa.

Syytteen mukaan mies haki sisältä talosta hiilivetimen ja yritti sitä apuna käyttäen hukuttaa isänsä painaen häntä veden alle. Se ei kuitenkaan onnistunut. Mies yritti yhä lyödä hiilivetimellä isäänsä.

Lyöntien aikana isä pyysi poikaansa lopettamaan. Hän yritti suojata päätään käsillä.

Syytteen mukaan lyöntejä oli ainakin kymmenen kappaletta. Lyönnit osuivat isää pään, niskan ja hartioiden alueelle. 

Kaivossa ei ollut vettä riittävästi, joten mies kävi avaamassa kylmävesihanan ja alkoi täyttää kaivoa kylmällä vedellä.

Lopulta hiilivedin putosi kaivoon, jonka jälkeen poika otti käyttöönsä kaivon vieressä olleen puutukin, jonka päässä oli ruuvi. Poika löi sillä isäänsä useita kertoja vartaloon, alaraajoihin ja työnsi tukin kaivoon tarkoituksenaan tappaa isänsä. Lyödessään poika sanoi "kuole nyt saatana".

Lopuksi poika haki vielä lapion, mutta sitä hän ei enää käyttänyt, koska hän huomasi isänsä kuolleen.

78-vuotias mies kuoli lopulta hukkumalla.

Sahasi pään irti

Poikaa syytetään myös hautarauhan rikkomisesta, koska hän käsitteli isänsä hautaamatonta ruumista pahennusta herättävällä tavalla. Poika sahasi kuolleen isänsä pään irti ja jätti tämän ruumiin ja pään sakokaivoon.

Syyttäjän mukaan teko tehtiin vakaasti harkiten ja erityisen raa'alla ja julmalla tavalla.

Syytetty itse kiistää syyllistyneensä murhaan. Hänen mukaansa tekoa ei tehty vakaasta harkinnasta, vaan teko oli impulsiivinen.

Poika kertoi esitutkinnassa motiivikseen henkirikokselle sen, että hänen käsityksensä mukaan isä oli sekaantunut ihmiskauppaan.

Nelikymppinen mies otettiin kiinni 13. marraskuuta 2019, ja hän on ollut vangittuna tähän asti. Syyttäjä vaatii hänelle ensisijaisesti elinkautista vankeusrangaistusta ja toissijaisesti 12 vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta.

Lisää aiheesta:

Miekkamies surmasi ikämiehen kotiovelleen – poliisi löysi tekijän metsään rakennetulta alttariltaIsä vei lapset kouluun, telkesi kotioven sisältäpäin ja ryhtyi toteuttamaan karmeaa tekoaanÄiti laittoi ruokaa ja istui neuletyö edessään, kun järkyttävä väkivalta alkoi – näin Vantaan Askiston perhesurma tapahtuiPerintöriita kärjistyi: Miestä syytetään pikkuveljensä murhan yrityksestä – tarkoitus oli hävittää ruumis viemärinavausaineeseen liuottamallaRap-muusikko tuomittiin elinkautiseen murhasta: Hukutti vanhan isänsä kaivoon erittäin väkivaltaisesti Perhehelvetti Pohjois-Karjalassa: Poika kaatoi 79-vuotiaan isänsä päälle kuumaa vettä ja yritti sytyttää pyörätuolin tuleen
HenkirikoksetVäkivaltarikoksetOikeudenkäynnitJuvaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • 05:30
    Rikosepäilyt

    Tämä Savonlinnan epäillystä perhesurmasta tiedetään – yksi erityinen ihmetyksen aihe

  • Eilen18:17
    Savonlinna

    Savonlinnan epäillyn tapon uhri harkitsi lähestymiskieltoa vuosia sitten

  • Eilen16:21
    Rikosepäilyt

    Sara, 20, kuoli Savonlinnan tulipalossa lastensa kanssa – "Hän oli hyväsydäminen ja kiltti, rakastava äiti"

  • Eilen12:30
    Rikosepäilyt

    Helsingin Konalassa ammuttiin yksi ja haavoitettiin toista – epäillyt pakenivat Vantaalle

  • Eilen05:48
    Rikospaikka

    Jopa asiantuntijat ihmettelevät, miksei Savonlinnan epäiltyä perhesurmaa tutkita murhina