NBA-joukkueet uskaltautuvat jälleen ulkomaille

Kobe Bryant (Photo: Andrew D. Bernstein/Allsport)
Kobe Bryant (Photo: Andrew D. Bernstein/Allsport)Copyright Allsport 2002
Julkaistu 27.07.2002 15:14

Koripallon ammattilaisliiga NBA:n johtoporras on ilmoittanut, että ainakin kaksi NBA-joukkuetta matkustaa sittenkin Pohjois-Amerikan rajojen ulkopuolelle hiomaan kuvioitaan ennen uuden sarjakauden alkua.

Kesäkuun alun NBA-finaaliotteluiden aikaan liigan komissaari David Stern oli vielä sitä mieltä, että kaikki harjoitusleirit ja -ottelut ulkomailla oli peruttava syyskuun 11. päivän terroristi-iskujen takia. Stern uskoi, että seuraavat NBA-joukkueiden ulkomaanmatkat nähtäisiin korkeintaan vasta ennen kauden 2003 alkua.

Perjantaina julkistettu ulkomailla pelattava harjoitusottelu on Miamin ja Minnesotan kohtaaminen lokakuussa Dominikaanisessa tasavallassa.

NBA-joukkueet eivät ole koskaan aiemmin pelanneet Latinalaiseen Amerikkaan kuuluvassa Dominikaanisessa tasavallassa. Sen sijaan ammattilaisseurat ovat käyneet esittäytymässä 15 kertaa Latinalaisen Amerikan Meksikossa ja kolme kertaa Puerto Ricossa.

(MTV3-STT)