Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nauti aurinkoisista päivistä nyt, sillä edessä on lähes loputon "sateiden ylimarssi" – katso kuukausiennuste

4:06Viimeiset aurinkoiset päivät: Laaja saderintama lähestyy SuomeaViimeiset aurinkoiset päivät: Laaja saderintama lähestyy Suomea
Julkaistu 15.09.2023 12:06
Toimittajan kuva

Johanna Pakarinen

johanna.pakarinen@mtv.fi

Syyskuun puolivälissäkin on nautittu poikkeuksellisen lämpimistä keleistä. Nyt Suomeen on tulossa kahden viikon laaja sadealue.

Meteorologi Liisa Rintaniemi kertoo, että nyt kannattaa nauttia kuivista ja aurinkoisista säistä, sillä syyskuun loppupuolella niitä joutunee etsimään kissojen ja koirien kanssa. 

– Nyt on alkamassa aikamoinen sateiden ylimarssi, Rintaniemi sanoo. 

– Illalla lännestä on saapumassa sadealue. Sieltä sitten viikon mittaan tulee kaksikin sadealuetta. Lauantain sateet kastelevat pääasiassa maan keskiosia ja sunnuntaina tulee tuon kanssa käsi kädessä seuraava sadealue, Rintaniemi kertoo.

Sunnuntain sadealue voi ennusteen mukaan olla Etelä-Suomessa ärhäkkä. Myös tuuli näyttää voimistuvan ja varsinkin luoteessa tuuli voi Rintaniemen mukaan olla paikoin jopa riepottelevaa. 

Alkuviikko näyttää ennusteessa poutaiselta. 

– Lännen ja lounaan välinen virtaus tuo meille virtauksen toisensa jälkeen. Näyttää aika vetiseltä varsinkin ensi viikon loppupuolelta alkaen, Rintaniemi kertoo.

Sadealue parkkeeraamassa Suomen ylle

Syyskuun kaksi viimeistä viikkoa näyttää ennusteen mukaan selvästi keskimääräistä sateisemmalta. Sadealue näyttää parkkeeraavan Suomen ylle. 

– Yläilmassa noin kymmenen kilometrin korkeudessa puhaltaa tuuliakseli lännestä itään. 

Ennusteen mukaan lämpötiloissa näkyy Suomen kahtiajakoisuus.

– Meillä on ensi viikolla lämmin etelä ja kylmä pohjoinen. Etelässä voi olla sateesta huolimatta jopa keskimääräistä lämpimämpää, Rintaniemi sanoo.

Lokakuun alkupuolta ei vielä pysty ennustamaan tarkasti, mutta se saattaa olla RIntaniemen mukaan jopa keskimääräistä lämpimämpi. 

– Selvin uutinen kuukausiennusteen osalta on kahden viikon sateisuus. Nyt sitten kumpparit esiin, Rintaniemi sanoo. 

Lisää aiheesta:

Kuukausiennuste: Heinäkuun puolessa välissä lämpenee?Pekka Pouta: Tältä näyttää kesäkuun sää! Suomea lähestyy uhkaava "pääotus"Sään kuukausiennuste kertoo märästä käänteestä: "Aika rankkaa sadetta"Säähän kuiva käänne: Näin kaatosateet vaihtuvat lämpöön!"Kannattaa varautua kastumiseen" – märkä yllätys vaanii viikonloppuna, meteorologi ihmettelee lämpimiä öitäOliko kesä tässä? Sateinen ja tuulinen sää jatkuu loppuviikolla
SääKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen11:13
    Sateet

    Liisa Rintaniemi: "Matalapaineiden ylimarssi" alkaa, vettä joka päivä ensi viikolla

  • Eilen05:55
    Syksy

    Sää viilenee ja sateet saapuvat

  • to14:30
    Pekka Pouta

    Sääkartalle ilmestyi luikero, jota Pekka Pouta on ihmetellyt koko kesän: "Onko se rikki?"

  • to09:42
    Syksy

    Pekka Pouta: Viime yö oli kuin elokuussa – tänään nautitaan vielä kesästä!

  • ke15:27
    Välimeri

    "Vaaranpaikat" – Välimerelle nyt suuntaavilla voi olla edessään karmea yllätys, sanoo Pekka Pouta