Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naton pääsihteeri Stoltenberg: Venäjällä ja Natolla edelleen suuria erimielisyyksiä – viittasi tiedotustilaisuudessa myös Niinistön uudenvuoden puheeseen

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 12.01.2022 15:33(Päivitetty 12.01.2022 16:57)

MTV UUTISET - STT

Venäjällä ja Natolla on edelleen suuria erimielisyyksiä, joita ei ole helppo ylittää, sanoo Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg.

–  Mutta on myönteinen merkki, että kaikki Nato-liittolaiset ja Venäjä istuivat saman pöydän ääreen, Stoltenberg sanoi Naton ja Venäjän neuvoston kokouksen jälkeen Brysselissä.

MTV Uutiset näytti Stoltenbergin tiedotustilaisuuden suorana tässä artikkelissa.

Stoltenbergin mukaan kaikki Nato-liittolaiset olivat torjuneet yksimielisesti Venäjän vaatimuksen, että Naton pitäisi luopua avoimien ovien politiikasta eli uusien jäsenten hyväksymisestä. Hänen mukaansa tämä on erittäin tärkeää erityisesti pienten maiden kannalta.

–  Minusta on mielenkiintoista huomata, että Suomen ja Ruotsin kaltaisilla mailla, jotka eivät ole hakeneet Naton jäsenyyttä, on hyvin selkeä kanta tästä, Stoltenberg sanoi.

Hänen mukaansa merkitsisi paluuta etupiiriajatteluun, jos avoimista ovista luovuttaisiin.

– Siksi Suomen presidentti käytti uudenvuodepuheensa tämän periaatteen tärkeyden alleviivaamiseen, Stoltenberg jatkoi.

Video: Presidentti Niinistö keskittyi ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan uudenvuodenpuheessaan. Juttu jatkuu videon jälkeen.

2:20Presidentti Niinistö keskittyi ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan uudenvuodenpuheessaan

Hän sanoi Naton kuitenkin olevan valmis jatkamaan neuvotteluja Venäjän kanssa joistain aiheista. Näitä ovat muun muassa läpinäkyvyyden lisääminen sotaharjoituksissa ja molemminpuoliset rajoitukset ohjusaseistukseen, Stoltenberg kertoi.

Stoltenbergin mukaan Nato olisi ollut valmis sopimaan jatkoneuvottelujen aikataulusta, mutta Venäjä ei antanut vielä vastausta.

Naton ja Venäjän neuvottelut venyivät hieman odotettua pidempään eli neljän tunnin pituisiksi.

12.1.2022 kello 16.57, juttua on päivitetty kauttaaltaan.

Lisää aiheesta:

Stubb Brysselissä: Venäjän itsevarmuus ja uho ovat lisääntyneetNäin Stoltenberg kommentoi Naton huippukokouksen antiaNaton Stoltenberg: Venäjän ydinaseretoriikka on vastuutonta ja vaarallistaNaton Stoltenberg vaatii Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyksien pikaista toteuttamista, Turkki: Ei ongelmia Suomen asenteen kanssaPresidentti Niinistö: Venäjän viestit Suomen ja Ruotsin mahdollisesta Nato-jäsenyydestä eivät poikkea aiemmistaNaton pääsihteeri: Konfliktin riski on todellinen Ukrainan rajalla
NatoSauli NiinistöSuomiVenäjäMaailmanpolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • Eilen23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • to10:16
    Puola

    Puolassa lentokenttiä suljettu – ilmavoimat aloitti operaation Venäjän iskettyä Ukrainaan

  • ti09:42
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimat siirtyy Nato-standardin kaliipereihin uusissa käsiaseissa

  • 22.10.22:27
    Mark Rutte

    Naton Rutte vähätteli Trumpin ja Zelenskyin kiistoja

  • 22.10.16:38
    Sauli Niinistö

    Niinistö MTV:lle: En jarruttanut Suomen Nato-prosessia – "Minä taisin avata tämän"