Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nainen sytytti televisiosarjan mainoskatkolla tappavan tulipalon – "Oisinpa ollut minä"

Talon yläkertaan johtavat portaat sekä pohjapiirros yläkerrasta. Pohjanpiirrokseen on merkitty tulipalon syttymispaikka ja ruumiin löytöpaikka.
Talon yläkertaan johtavat portaat sekä pohjapiirros yläkerrasta. Pohjanpiirrokseen on merkitty tulipalon syttymispaikka ja ruumiin löytöpaikka.MTV
Julkaistu 30.01.2025 13:47
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

60-vuotias nainen oli lähes kolmen promillen humalassa sytyttäessään tulipalon, jossa kuoli hänen miehensä. 

Vanhassa omakotitalossa syttyi tulipalo Joensuun Kiihtelysvaarassa 17. huhtikuuta 2024. Tulipalosta oli hätäkeskukseen soittanut talossa asunut nainen sekä naisen poika, jolle äiti oli soittanut ja kertonut palosta.

Kun pelastuslaitos saapui palopaikalle, oli nainen heitä ulko-ovella vastassa. Talon yläkerran makuuhuoneesta löytyi mies, joka kuoli elvytyksestä huolimatta. Kuollut mies oli naisen 63-vuotias aviomies. 

Nainen oli humalassa, sillä hän puhalsi sairaankuljetuksen alkometriin 2,8 promillen lukemat. 

Koska tulipalon syttymiselle ei löytynyt luonnollista syytä, alkoi poliisi epäillä asiassa rikosta. Vaikka nainen ensin kiisti tietävänsä mitään tulipalon syttymisestä, myönsi hän muutama päivä tulipalon jälkeen sytyttäneensä sen tahallisesti. 

Nainen kertoi sytyttäneensä yläkerrassa portaiden vieressä olleet lakanat sytkärillä tuleen. Lakanat olivat palaneet kytemällä ja siitä oli aiheutunut paljon savua. 

Lonkeroa ja Salattuja elämiä

Tulipalon sytyttämisen aikaan aviomies oli ollut lepäämässä makuuhuoneessa, mutta havahtunut savuun. Mies oli yrittänyt sammuttaa tulipaloa, mutta hän oli kuollut savukaasumyrkytykseen hengitettyään erittäin myrkyllisiä palokaasuja. 

Poliisi kuulusteli naista esitutkinnan aikana useita kertoja. Nainen kertoi, että 17. huhtikuuta hän oli käynyt ystävänsä kyyditsemänä muun muassa hammaslääkärissä. Asioiltaan hän oli lähtenyt kotiin puoli seitsemän aikaan illalla. 

Kotona hän oli syöttänyt koirat ja katsonut Salattuja elämiä ja Kovaa lakia. Miehen ollessa saunassa, nainen kertoi juoneensa muutamia tölkkejä siideriä, pari viinapaukkua ja ottaneensa särkylääkettä. 

Saunan jälkeen mies oli mennyt yläkerran makuuhuoneeseen nukkumaan. Naisella puolestaan oli peti alakerrassa, jossa hän kertoi nukkuneensa kiristyneiden välien takia jo usean kuukauden ajan. 

"Ei ollut tarkoitus"

Poliisille nainen kertoi, että oli sytyttänyt yläkerrassa olleet lakanat tuleen Kova laki -sarjan mainoskatkon aikaan. 

Nainen selitti tekoaan muun muassa ajan mittaan kasvaneella paineella ja stressillä.  

– Ehkä mulla oli liikaa paineita. Stressiä. Paine ja stressi on tullut varmaan ajan mittaan. Sitten oli se isän ja velipojan kuolema, nainen kertoi poliisille heinäkuussa pidetyssä kuulustelussa. 

Poliisi myös kysyi naiselta, ymmärsikö tämä, että joku saattaa kuolla tulipalossa. 

– Kyllä ymmärsin… mutta ei ollut tarkoitus. Olisinpa ollut minä.

Eräässä aiemmassa kuulustelussa nainen kertoi syttymissyytä kysyttäessä tehneensä sen hetken mielijohteessa. 

Syyttäjä vaatii pitkää vankeutta

Syyttäjä vaatii naiselle vähintään kymmenen vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta taposta. Nainen on myöntänyt sytyttäneensä tulipalon, mutta kiistää tapon. 

Juttua on käsitelty tällä viikolla Pohjois-Karjalan käräjäoikeudessa Joensuussa. 

Käräjäoikeus antaa tuomion myöhemmin. 

Lue myös: Vuosikymmenten avioliitto päättyi karmeasti – vaimolle vaaditaan 10 vuoden vankeutta

Lisää aiheesta:

Ylä-Malmin perhesurman yrityksen taustat paljastuvat – mies sytytti perheensä kotitalon tuleen: "Minua kaduttaa"Hartolan polttomurhasta tietoja: oikeuden mukaan mies jätti tuttavansa asuntoon kuolemaan – syytetty määrättiin mielentilatutkimukseenNaiselle vaaditaan elinkautista miesystävänsä polttomurhasta – uhkasi polttaa myös tapausta tutkineen poliisinMTV Seinäjoella: Näin äidin hengen vieneen murhapolton tapahtumat etenivät – isä nosti oikeudessa esille lavastuksen ja kuolleen naisen juonenPerheenisälle luettiin syytteet murhasta, murhan yrityksistä ja tuhotyöstä – mies saapui hämillään oikeuteenNainen sytytti isoäitinsä talon ja seurasi palon etenemistä netistä, kaksi kuoli – ”En tiennyt, että se oli niin iso palo”
TulipalotHenkirikoksetOikeudenkäynnitJoensuuRikos

Tuoreimmat aiheesta

Tulipalot
  • Eilen06:01
    Maatalous

    Noin 350 sikaa vaarassa kuolla tulipalossa Jokioisissa

  • 26.10.15:58
    Yhdysvallat

    Tajuton matkustaja pelastettiin viime hetkellä palavasta autosta Yhdysvalloissa

  • 25.10.14:53
    Suonenjoki

    Palaneesta mökistä löytyi menehtynyt mies Suonenjoella

  • 24.10.18:37
    Pirkkala

    Suuri tulipalo Pirkkalassa aiheutti sähkökatkoja – sankka savupatsas näkyi kilometrien päähän

  • 24.10.10:55
    Kuolema

    Yksi kuoli, toinen loukkaantui Kaarinan talopalossa – näin poliisi tutkii tapausta