Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin Venäjän ohjukset iskivät Ukrainan jättipatoon – vesivoimalan kunto on kriittinen

0:28Ukrainan Dnipron vesivoimala on vaurioitunut kriittisesti ohjusiskussaUkrainan Dnipron vesivoimala on vaurioitunut kriittisesti ohjusiskussa
Julkaistu 22.03.2024 16:10
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Ukrainan suurin pato on vaurioitunut Venäjän massiivisessa ohjusiskussa ja on nyt kriittisessä tilassa.

Ukrainan valtion vesivoimayhtiö Ukrhydroenergo ilmoitti aamulla, että Venäjän ohjusisku on vaurioittanut Ukrainan suurinta patoa Dnipron vesivoimalaitoksella Zaporizhzhjassa.

Useita satoja metrejä pitkä ja yli 60 metriä korkea pato kulkee Dnepr-joen poikki.

Ukrainalaissyyttäjät kertoivat myöhemmin, että vesivoimalan yhteydessä oleva pato sai kaikkiaan kahdeksan osumaa Venäjän iskuista, kertoo Reuters.

Vesivoimala on nyt kriittisessä tilassa, sanoo vesivoimayhtiön johtaja Ihor Syrota ukrainalaislehti Ukrainska Pravdan mukaan.

Lue myös: Suurkaupunki Harkova kokonaan ilman sähköä, Valtonen: Suomi tuomitsee Venäjän hirvittävät iskut – MTV seuraa

Voimalan tulevaisuus auki

Zaporizhzhjan kaupungissa sijaitseva vesivoimala koostuu kahdesta tuotantoyksiköstä.

Syrotan mukaan vielä ei ole tiedossa, että missä määrin ja millä kapasiteetilla tuotantoyksikkö kykenee tuottamaan sähköä.

Myös voimalan toinen tuotantoyksikkö on ollut poissa käytöstä.

Syrotan mukaan voimayhtiö tekee parhaillaan töitä padon tulvaluukkujen nostamiseksi ja veden vapauttamiseksi, koska vesi tällä hetkellä pääse kulkemaan vesiturbiinien läpi.

Syrota sanoi myös, että voimalan konehuone ja sähkölaitteet on kunnostettava kokonaan.

Toistaiseksi voimalaitoksella on käytössään vain pieni määrä vettä laitoksen lähellä sijaitsevassa lammessa.

Nykyisissä oloissa vain yksi reaktori voi toimia enintään kuukauden ajan, minkä jälkeen se on kytkettävä pois päältä, koska sen jäähdytysjärjestelmään ei ole riittävästi vettä.

Venäjä iski yöllä laajasti

Venäjä iski perjantain vastaisena yönä Ukrainaan yli 90 ohjuksella ja kymmenillä lennokeilla, kertoi Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi.

Hyökkäys on yksi viime aikojen laajimmista.

Lisää aiheesta:

Suurkaupunki Harkova kokonaan ilman sähköä, Valtonen: Suomi tuomitsee Venäjän hirvittävät iskut – MTV:n sotaseuranta 22.3.2024Ukraina: Venäjän voimakas ohjusisku vain 300 metrin päähän ydinreaktoreista tallentui valvontakameraan – "Venäjä vaarantaa koko maailman"Zaporizhzhjan ydinvoimala on pysäytetty kokonaanZelenskyi haluaa tarkastajat mahdollisimman pian Zaporizhzhjan ydinvoimalalle – IAEA on jo pitkään varoittanut ydinkatastrofistaUkrainan ydinvoimala saatiin kytkettyä takaisin sähköverkkoon – Zelenskyi: "Venäjä on viemässä niin ukrainalaiset kuin muutkin eurooppalaiset lähelle ydinkatastrofia"Zelenskyi: Zaporizhzhjan jättiydinvoimalan tilanne edelleen erittäin vaarallinen – MTV seurasi sotaa Ukrainassa
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen10:33
    Venäjä

    Putinin Trump-muistio vuodettiin – tutkija: "Uhkapeliä"

  • Eilen09:19
    Venäjä

    Reuters: Venäjä hyökännyt Ukrainaan kohutuilla 9M729-risteilyohjuksilla