Nykyisin Tony Blair -instituutin strategisena neuvonantajana toimiva Sanna Marin osallistui lauantaina Global Progress Action -kokoukseen Kanadan Montrealissa. Marin osallistui paneelikeskusteluun, jossa hän nosti esille muun muassa autoritääristen maiden pyrkimykset heikentää demokratiakehitystä.
Keskustelu alkoi keveissä tunnelmissa, kun Marinin vieressä istunut Kanadan pääministeri Justin Trudeau sai yleisön nauramaan.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Marin aloitti puheenvuoronsa kertomalla, kuinka tavallisia ihmisiä huolestuttavat nykyään monet eri asiat, kuten metsäpalot, väkivaltarikokset, kodittomuus ja sosiaalinen epäoikeudenmukaisuus.
– Ihmiset eivät ole tyhmiä ja näkevät, että monia todella vaikeita asioita tapahtuu joka päivä ympäri maailmaa, Marin sanoi.
– He haluavat vastauksia, ja että poliittinen johto todella välittää heistä ja näistä ongelmista.
Marin näkee, että edistyksellisten johtajien tulisi paremmin kohdata ja myöntää nämä ongelmat ja tarjota vasta sitten ratkaisuja. Hänen mukaansa heidän tulisi työskennellä yhdessä, sillä kunkin kotimaan ongelmat, kuten kodittomuus, ovat nähtävissä myös muualla.

