Leijonien hyökkääjä Patrik Laine sai suomalaiselta maalivahtilegendalta Tuukka Raskilta kritiikkiä Kanada-pelin yhteydessä. Laine vastasi Raskin näkemyksiin ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
Raportti ja seuranta: Leijonat horjutti loppuhetkillä Kanadaa – finaalipaikka jäi haaveeksi
Kommentti: NHL:n huipputurnaus näytti karun totuuden Suomi-kiekosta – Antti Pennanen ei saa puhtaita papereita
Rask kritisoi sitä, miten heikosti Laine puolusti Kanadan kolmannessa maalissa. Raskin mukaan Laine ikään kuin luovutti, mikä johti siihen, että Brayden Point pääsi laittamaan kiekon verkkoon.
Lisää: Tuukka Rask antoi palaa Patrik Laineesta – ripitti rujoa näkyä: "Et voi!"
Laineelta kysyttiin Raskin lähettämästä kritiikistä Kanada-pelin jälkeen.
– Varmaan siinä olisi voinut tapahtua kaikennäköistä. Varmaan olisi pitänyt olla paremmassa paikassa hyökkäysalueella. Kiekko pomppasi jonkun luistimesta (Connor) McDavidille ja jouduimme sen jälkeen takamatkalle. Yritin saada ensin poikittaissyötön kiinni. Aina voi jossitella, että olisi pitänyt sitä sun tätä ja tota, mutta nyt he tekivät maalin, eikä siinä sen kummempaa, Laine vastasi Raskin kritiikkiin.
Leijonat hävisi lopulta Kanadalle 3–5, mikä tiesi sitä, että Suomen taival katkesi 4 Nations -turnauksessa.

