Presidentti Tarja Halosella on käytettävissään kolme kiinteistöä asunto- ja edustustarkoituksiin: Presidentinlinna sekä Mäntyniemi Helsingin kaupungissa ja Kultarannan huvilatila Naantalin kaupungin Luonnonmaalla.
Halonen asuu kesäkauden Kultarannassa, jossa hän voi järjestää tapaamisia, neuvotteluja sekä vastaanottoja ja muita edustustilaisuuksia. Kultaranta tarjoaa presidentille upeat, luonnonkauniit puitteet kesäasumiseen.

Kiinteistöllä sijaitsee graniitista rakennettu Kultarannan sekä useita puisia asuin- ja talousrakennuksia, kasvihuoneita, puutarhaviljelyksiä sekä metsää. Keskeinen nähtävyys on Kultarannan puisto, joka yhdeltä sivultaan rajoittuu mereen.
56 hehtaarin kokoisella alueella on vapaa-ajan viettoon tarjolla muun muassa tenniskenttä, kaksi lentopallokenttää, pienoisgolf sekä kolmatta kesää käytössä oleva edustusvene.
Alueelta löytyy myös luonnollisesti presidentille oma sauna. Erillinen rakennus sijaitsee kahden punaisen graniittikalliosaaren välissä.
Kultarannan linna käsittää 360 neliötä kahdessa kerroksessa. Alueella sijaitsee myös uusi, moderni vierastalo, jonne presidentti majoittaa kesävieraitaan.





