Pelastuslaitoksella on ollut tänään hälytystehtävä lapsen pelastamiseksi Varsinais-Suomessa Mynämäellä.
Pelastuslaitokselta kerrotaan MTV Uutisille, että lapsi oli pudonnut maanalaiseen kierrätyspahvisäiliöön noin kahden metrin syvyyteen. Kyseessä ovat koulun pihalla sijaitsevat kierrätysastiat, joissa on luukku noin 1,5 metrin korkeudella maan pinnasta.
–12 vuotias poika oli mennyt kiipeilemään sinne, oliko tarkoitus mennä piilosille, toteaa päivystävä palomestari Marko Virolainen.
Sivulliset olivat tehneet tapahtuneesta ilmoituksen hätäkeskukseen. Paikalle hälytettiin kuusi pelastuslaitoksen yksikköä.
Pelastus- ja ensihoitohenkilöstö onnistui pelastamaan lapsen säiliöstä ja tarkasti tämän tilan paikan päällä. Poika oli loukannut päätään lievästi, mutta vammat eivät edellyttäneet sairaalahoitoa.
– Aluksi tilanne näytti vakavammalta, mutta aikamme tutkittuamme hän pystyi tulemaan itsenäisesti pois säiliöön laskettujen tikkaiden avulla, Virolainen kertoo.
Virolaisen mukaan poika oli satimessa säiliössä noin 15 minuutin ajan.