Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Murskaavaa! Kari Jalosen Kölniä moukaroidaan rumasti Saksan finaaleissa

Kari Jalonen.
Kari Jalonen.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 24.04.2025 07:11
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

J_Hultin

Kari Jalosen valmentama Köln on ajettu ahtaalle Saksan DEL-liigan finaaleissa. Yllättäjäjoukkueella ei ole ollut ottelusarjan edetessä mitään palaa. 

Lue myös: Kari Jalosen uusin sensaatio – vahvistaa Saksan liigan myytin: ”Kyllä minäkin tykkään kaljalla käydä"

Jalonen valmentaa Saksassa ensimmäistä kauttaan. Suomalainen järjesteli melkoisen paukun, kun hän johdatti luotsaamansa Kölner Haien runkosarjan kuudennelta sijalta loppuotteluihin. Välierässä kaatui perussarjan selvä voittaja Ingolstadt.

Finaaleissa on nyt todella vaikeaa. Hallitseva mestari Eisbären Berlin johtaa neljän pelatun ottelun jälkeen voitoin 3–1, eli mestaruus on katkolla seuraavassa pelissä.

Köln sai vielä finaalien ensimmäisessä kotiottelussaan raavittua sarjan tasoihin jatkoerässä (2–1), mutta sen jälkeen höykytys on ollut jäätävää.

Eisbären vei kolmannen ja neljännen ottelun kummatkin rumasti maalein 7–0. Eilen keskiviikkona luvut taottiin Kölnin kotipyhätössä. Myös sarjan avauspelissä Kölnin verkko soi, tosin "vain" viidesti. 

Köln on nyt siis pakkovoiton paikassa huomenna perjantaina, kun finaalisirkus siirtyy Berliiniin. Haipaidassa pelaa kolme suomalaista: Otso Rantakari, Juhani Tyrväinen ja Veli-Matti Vittasmäki.

Jalonen, 65, on yksi kaikkien aikojen menestyneimpiä suomalaisia jääkiekkovalmentajia. Hän on voittanut päävalmentajana neljä Suomen mestaruutta ja kaksi Sveitsin mestaruutta. Myös KHL:ssä ja MM-kisoissa Jalosen joukkueet ovat edenneet finaaliin.

JääkiekkoKari JalonenUrheilu
Toimittajan kuva
Jere Hultin
MTV Uutiset

Jere Hultin työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Hultinin erityisosaaminen kohdistuu jääkiekkoon, mutta hän seuraa urheilun kenttiä laajalla skaalalla. Voit olla juttuvinkkien tiimoilta yhteydessä sähköpostitse jere.hultin@mtv.fi

Lisää aiheesta:

SM-liigan voimanpesä rypee rumasti – katse kääntyy tähän mieheen: "Tärkein yksittäinen henkilö"Kärpät tarttui "viimeiseen oljenkorteen" – suoraa puhetta SM-liigan alisuorittajastaKarri Kivi häkeltyi hehkutetun SM-liigasuosikin velttoudesta: "Keväällä tuohon ei ole varaa"Mestariluotsilla lipsuu Suomen suurimmassa painekattilassa – "Eihän noin voi sanoa"Ruotsi sysäsi Nuoret Leijonat katkerasti pronssiotteluun – Petteri Rimpinen poltti päreensäNuorten Leijonien tähti häkeltyi Kanadan superlupauksen taidoista – "Sairasta"

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • 20:55
    Liiga

    Tappara-tähti rikkoi jo mahtavan rajapyykin – SaiPan kirous sai tylyllä tavalla jatkoa

  • 20:49
    Liiga

    Raimo Helminen raivosi itselleen ulosajon – tähtihyökkääjälle sama tuomio!

  • 19:12
    Liiga

    SM-liigaseurat tekivät vaihtokaupan

  • 17:30
    Liiga

    SM-liigan epäkohdasta kritiikkiä – syynä suurten areenoiden tilanne

  • 07:39
    NHL

    Patrick Kane nousi omaan luokkaansa – amerikkalaista kiekkohistoriaa kirjoitettiin uusiksi