Inspiraationa toimi Suvi Teräsniskan äidin hääpuku.
Linda Sipilä suunnitteli viime lauantaina avioituneen laulaja Suvi Teräsniskan hääpuvun.
Sipilä on tuttu Muodin huipulle -tosi-tv-sarjasta, sillä hän voitti ohjelman toisen tuotantokauden. MTV3 esitti tuotantokauden vuonna 2011.
– Kun Suvi oli minuun yhteydessä, hän kertoi ihastuneensa jo siihen hääpukuun, jonka tein Muodin huipulle -ohjelmassa. Meillä oli siinä yhtenä tehtävänä hääpuvun suunnitteleminen, Sipilä kertoo MTV.fille.
Sipilän mukaan Teräsniska näytti hänelle runsaasti valokuvia äitinsä häistä. Kuvat toimivat lopulta inspiraationa Teräsniskan omalle hääpuvulle.
– Suvin pukuun haimme samanlaista eleganssia. Takalaahus oli runsas, hihat ja kaula-aukko muokattiin Suvin mittasuhteisiin, Sipilä sanoo.
Teräsniskan puoliso on hänen yhtyeensä ääni- ja valomiehenä toimiva Simo Aalto. Kolmisen vuotta seurustellut pariskunta kihlautui Pariisissa loppukesästä 2012.
Teräsniskan hääpuvusta uutisoi ensimmäisenä Seiska.