Rahan puute pakottaa kekseliäisyyteen. Tulojaan voi kartuttaa verottomasti muun muassa keräämällä käpyjä tai myymällä marjoja. Radio Novan aamujuontajien Fiksua taloutta -tempauksen ideana on ollut selvittää, elääkö pienten lisätienestien avulla kolme viikkoa 150 eurolla. MTV3.fi:n seuraama taloushanke päättyy perjantaina.
Oletko tuore äiti tai olisiko sinusta presidentiksi?
Verohallinnon ylitarkastaja Merja Hartikka-Simula keksii pyynnöstä monia keinoja hankkia verovapaata tuloa. Jotkin konstit ovat tosin mahdollisia vain harvoille ja valituille: Esimerkiksi lisätienestejä kaipaava tuore äiti voi ansaita ekstraa myymällä äidinmaitoa. Myöskään tasavallan presidentin palkkaa ja eläkettä ei veroteta.
Lisäksi erilaisten luonnontuotteiden, kuten marjojen, sienten ja käpyjen sekä ihmisravinnoksi ja lääkkeiksi valmistettavien kasvien keräämisestä saadut tulot ovat verovapaita.
- Juuri nyt marjat ja sienet ovat poissa laskuista, mutta mihinkähän aikaan käpyjen siemeniä kerätään? Sitä voi varmaankin tehdä nyt, jos saa jostain lainaksi tolppakengät ja lähtee kiipeilemään, Hartikka-Simula naurahtaa.
Syntyisikö leipä petusta?
Suomalaiset ovat sinnitelleet niukkoina aikoina paitsi marjoilla ja sienillä, myös esimerkiksi männyn kuoresta saatavan petun avulla. Pettua on käytetty leivän valmistamiseen.
Hartikka-Simula muistuttaa, että myös muiden puiden ja pensaiden kuorta keräämällä voi saada verovapaata tuloa.
– Koivun mahlan keräämistä ei ole sen sijaan testattu oikeuskäytännössä, vaikka mahlaintoilijat väittävätkin, että sillä on terveysvaikutuksia.




