Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:15Joka viides suomalainen pitää Venäjän sotatoimia Suomeen mahdollisenaJoka viides suomalainen pitää Venäjän sotatoimia Suomeen mahdollisena
Julkaistu 10.06.2022 05:46
Toimittajan kuva

Saara Rantanen

saara.rantanen@mtv.fi

Joka viides suomalainen pitää Venäjän sotatoimia Suomea vastaan mahdollisina. MTV Uutisten teettämän kyselyn mukaan Venäjän hyökkäys Ukrainaan on muuttanut suomalaisten suhtautumista Venäjään entistä kielteisemmäksi.

Suuri enemmistö vastaajista kertoo, että sotauutisointi herättää vähintään jonkin verran pelkoa. Kyselyyn vastasi 1 700 suomalaista.

Kyselyn avoimissa vastauksissa arvellaan yleisesti, ettei Venäjällä mikään muutu koskaan. Neuvostoliiton hajoamisen herättämät ajatukset demokraattisesta Venäjästä näyttävät valuneen hiekkaan.

– Ukrainan hyökkäyssodan alettua suhtautumiseni koki äkkiherätyksen ja nyt Venäjä on jaetulla viimeisellä sijalla Pohjois-Korean kanssa, kirjoittaa yksi vastaaja.

– Aiemmin se oli valtio muiden joukossa, mutta se muuttui yhdessä hetkessä täydelliseksi hylkiöksi, kirjoittaa toinen.

MTV Uutisten kysely: Joka viides pitää Venäjän sotatoimia Suomea vastaan mahdollisina, näin kansa suhtautuu itänaapuriin – "Hetkessä täydelliseksi hylkiöksi"

0906-veera-mtv-kysely-1
MTV Uutiset

Vastaaja, joka kertoo suhtautumisensa Venäjään muuttuneen paljon kielteisemmäksi kertoo asian konkretisoituvan matkasuunnitelmissaan.

– Aiemmin suunnittelin reissua Venäjälle, enää en halua lähteä sinne mistään hinnasta.

– Olen aiemminkin suhtautunut Venäjään kielteisesti, mutta hyökkäyssota oli viimeinen pisara! Sotaveteraani-isäni oli oikeassa, kiteyttää seuraava vastaaja.

0906-veera-mtv-kysely-3MTV Uutiset

Hyvät sanat harvassa

Muutamat vastaajat löytävät Venäjästä hyvääkin, mutta eivät aivan viime ajoilta.

– Arvostan venäläistä taidetta ja kirjallisuutta, mutta politiikka on pilannut kaiken Venäjään liittyvän.

– Upea kulttuuri ja kaunis maa, jonka hallinto on läpimätä.

Epäluottamus Venäjää kohtaan leimaa useita vastauksia.

-En luota enää.

-En luota sen päättäjiin.

-En luota siihen koskaan.

-Hyvin negatiivisia mielikuvia sen johtajista, tavallisista kansalaisista ei niinkään.

-Ennen oli hyvä maa, mutta ei enää.

-Koko maa on menettänyt kaiken arvokkuutensa.

Sanat piirtävät rumaa kuvaa

Jos vastausten joukosta poimii yksittäisiä sanoja, joilla kyselyyn vastanneet 1700 ihmistä ovat Venäjää kuvailleet, ei positiivisia sanoja juuri löydy.

Sen sijaan ikäviä mielikuvia herättäviä ilmauksia on runsaasti: huono, hullu maa, halveksittava, vastenmielinen, epävakaa, epäluotettava, epävarma, eristäytyvä, hankala ja inhottava. Usein toistuva sana on myös rosvo/roistovaltio.

Kauneimmasta päästä Venäjää kuvailevia sanoja ovat erikoinen ja neutraali.

Lisää aiheesta:

Venäläisten suhtautumisessa Suomeen selvä muutos: "Mielikuvat eivät vastaa valtiollisen median välittämää kuvaa"Venäläisprofessorilta ennuste, jota Putin ei halua kuullaVenäläisprofessorilta synkkä ennuste PutinilleUlkoministeriön selvitys: Näin venäläisten asenteet Suomea kohtaan ovat tiukentuneet Venäjän eliitin huoli kasvaa: Putin on yhä eristäytyneempi eikä selvää suunnitelmaa ole – "Hyvin pieni piiri on kutistunut entisestään"Stalinin ihannointi lisääntyy Venäjällä: Jo yli puolet vastaajista ihailee ja arvostaa julmaa diktaattoria
VenäjäKyselytUkrainan sotaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen12:29
    Ukrainan sota

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • 1.11.16:04
    Ukrainan sota

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 1.11.11:50
    Ukrainan sota

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle

  • 31.10.23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • 31.10.19:39
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä