Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n tiedot: Hallitus esittää jatkoa käännytyslaille – "Perusteet eivät ole kadonneet"

Lain voimassaoloa jatkettaisiin vuoden 2026 loppuun asti.
Lain voimassaoloa jatkettaisiin vuoden 2026 loppuun asti.All Over Press
Julkaistu 26.03.2025 13:51
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Hallitus esittää jatkoa niin sanotulle itärajan käännytyslaille eli poikkeuslaille, jolla turvapaikkahakemusten vastaanottaminen itärajalla voitaisiin väliaikaisesti keskeyttää.

Lakiesitys hyväksytään huomenna valtioneuvoston yleisistunnossa, minkä jälkeen se etenee eduskunnan käsittelyyn, MTV Uutisille kerrotaan.

Käännytyslaki hyväksyttiin alun perin viime vuoden heinäkuussa, ja sen voimassaolo loppuu tämän vuoden heinäkuussa, ellei lain voimassaoloa päätetä jatkaa. Lakia ei ole toistaiseksi ole otettu käyttöön, koska itärajalla on ollut rauhallista.

Lakiluonnoksen mukaan käännytyslain voimassaoloa jatkettaisiin vuoden 2026 loppuun asti. Lailla halutaan torjua Venäjän hybridivaikuttamista lopettamalla väliaikaisesti turvapaikkahakemusten vastaanottaminen itärajalla.

Oikeuskansleri Tuomas Pöysti on vaatinut lakiluonnokseen lisää perusteluja sille, miksi lain voimassaoloa olisi jatketteva.

SDP: Perusteet lain hyväksymiselle eivät ole kadonneet

Viime vuoden käännytyslakiäänestys oli tiukka, sillä lain taakse tarvitaan eduskunnassa viiden kuudesosan enemmistö. 

Oppositiopuolue Sdp oli ratkaisevassa roolissa lain läpimenon kannalta. Sdp:n eduskuntaryhmä kannatti lakia, mutta kuusi puolueen kansanedustajaa sai luvan äänestää lakia vastaan.

Sdp:n eduskuntaryhmä päättää kantansa käännytyslain jatkoon vasta myöhemmin, sanoo Sdp:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.

– Käymme toki keskustelun, ja teemme sitten tarvittavat päätökset. Mutta selvää on, etteivät perusteet lain hyväksymiselle ole vuoden kuluessa kadonneet.

Näillä näkymin käännytyslaki olisi sisällöltään pitkälti sama kuin viime kesänä hyväksytty laki lukuun ottamatta voimassaolon jatkamista ja perusteluja. 

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) kommentoi eduskunnassa, ettei itärajan uhka ole väistynyt. 

Lisää aiheesta:

Käännytyslaki saanee jatkoa – hallitus varautuu nopeisiin muutoksiin idässäEduskunta: Käännytyslaki pysyy voimassaSisäministeri Rantanen: "Itärajan avaamiselle ei ole perusteita"Stubb vahvistaa "käännytyslain"Käännytyslaki tänään eduskunnan täysistunnon käsiteltäväksiMTV Uutisten tiedot: Uusi "käännytyslaki" yritetään saada tänään lausuntokierrokselle
PolitiikkaKäännytyslakiOrpon hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 11:23
    Orpon hallitus

    STT:n tiedot: Hallitus sopuun valtatie 9:n rahoituksesta

  • 11:13
    Orpon hallitus

    Hallitus löysi korvaavat säästöt elokuva-alan leikkauksille

  • 09:30
    Marinin hallitus

    Pysäyttävä raportti 41 miljardista: Marinin hallitus lisäsi koronan varjolla menoja pysyvästi

  • 06:00
    Puolueet

    MT-kysely: Antti Lindtman on suomalaisten suosikki seuraavaksi pääministeriksi

  • 05:58
    Perussuomalaiset

    HS-gallup: Perussuomalaisten suosio elpyy