MTV Los Angelesin mielenosoituksissa: "Asukkaat ovat peloissaan ja raivoissaan"

1:45imgSemira Ben-Amor kertoo tilanteen Los Angelesissa olevan pääosin rauhallinen mellakoista huolimatta.
Julkaistu 10.06.2025 22:38
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

MTV Uutisten avustaja Semira Ben-Amor kertoo Los Angelesin asukkaiden olevan raivoissaan kaupunkiin määrätyistä toimista.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump lähettää toiset 2000 kansalliskaartin sotilasta Los Angelesiin jo aiemmin lähetettyjen kahdentuhannen lisäksi. 

Trump määräsi eilen paikalle myös noin 700 merijalkaväen sotilasta.

MTV Uutisten Los Angelesin avustaja Semira Ben-Amor kertoo kaupunkilaisten olevan tunnekuohun vallassa.

– Kaupungin asukkaat sekä maahanmuuttajayhteisöt ovat samaan aikaan peloissaan ja raivoissaan. Ihmiset elävät epätietoisuudessa ja lapset ovat peloissaan tapahtumista.

Tilanne kaupungissa on kuitenkin pääosin rauhallinen, vaikka toimet ovatkin olleet mittavia.

– Viranomaiset ovat poistaneet uutisryhmiä alueelta. Keskustassa on tapahtunut vahinkoa, mutta suurin osa kaupungista on kuitenkin säilynyt rauhallisena.

Semira Ben-Amor lisää, että järjestöt ja kansalaiset jatkavat vaatimustaan massakarkotusten lopettamiseksi, ja rauhanomaiset mielenosoittajat jatkavat painostustaan.

Lue myös: Trump määrännyt lisää kansalliskaartia ja satoja merijalkaväen sotilaita Los Angelesiin

Donald Trumpille iso protesti kesken ottelun – "Tämä ei ole normaalia"

 

Tuoreimmat aiheesta

Los Angeles