Saksalaislehtien oli vaikea hyväksyä Michael Schumacherin saamaa rangaistusta Monacon GP:ssä.
Fernando Alonso menetti kuudennen sijansa kilpailun viimeisessä mutkassa Schumacherille, mutta sai sen takaisin tuomariston päätöksellä. Sääntöjen mukaan ohittaminen ei ollut sallittua, mikäli turva-auto poistuu radalta viimeisellä kierroksella. Tuomariston yksi jäsenistä oli Damon Hill, jonka Schumi kolaroi ulos radalta mestaruuden ratkaisseessa Australian GP:ssä 1994.
- Mikä sekamelska! Monacon GP:n jälkeen puhuttiin vain yhdestä kilpailutapahtumasta, vaikka siinä oli kyse vain kuudennesta sijasta, Bild kirjoitti.
Kohuttu ohitus tapahtui melkein samassa paikassa, mihin Schumi parkkeerasi tahallaan autonsa Monacon GP:n aika-ajoissa neljä vuotta sitten.
- Vuonna 2006 Schumia rangaistiin pysäköintitempusta ja ex-mestari Keke Rosberg haukkui hänet idiootiksi. Tällä kertaa monet asiantuntijat olivat Schumin puolella.
- Tapahtumista jäi ikävä jälkimaku. Nimittäin yksi neljästä FIA:n tuomarista oli Schumin arkkivihollinen Damon Hill. Häneltä Schumi riisti mestaruuden 1994 härskillä tavalla. Oliko tämä myöhäinen kosto? Bild epäili.
Myös kölniläinen Express epäili tuomariston toimintaa.
- Hän on taas täällä: armoton Schumi ja huijari-Schumi. Ainakin tuomariston mielestä. Uuden Schumi-skandaalin tapahtumapaikkana oli tietenkin Rascasse-mutka ja vastustajana Alonso, jolta Schumi yritti neljä vuotta sitten viedä paalupaikan pysäköintitempullaan.
- Säännöt ovat selvät, mutta kilpailujohto näytti vihreillä lipuilla radan olevan vapaa. Se oli Schumille merkki hyökätä. Nyt se kuitenkin katsottiin sääntörikkomukseksi. Halusivatko Hill ja kumppanit paikata oman virheensä?
Jopa englantilainen The Sun uskoi Hillin nauttineen arkkivihollisensa näpäyttämisestä.
- Vuonna 1994 Michael Schumacherin radalta torppaama Damon Hill sai kostonsa eilen. Tuomari Hill antoi vanhalle kilpakumppanilleen aikarangaistuksen sääntöjenvastaisesta ohituksesta.
