Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mobiilimaksujärjestelmien tiukka kisa: Siirto ohitti MobilePayn Suomessa – 200 miljoonaa euroa siirretty tammi-syyskuussa

Julkaistu 21.11.2018 12:12
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

@mlehtiniitty

Eri mobiilimaksujärjestelmien kilpailutilanne Suomessa on erittäin tiukka. Pidemmältä ajalta tutun MobilePayn rinnalle haastajaksi, ja nyt myös ohi, on noussut useiden eri pankkien tarjoama Siirto.

Mobiilimaksujärjestelmä Siirron kautta on tammi-syyskuun aikana siirretty rahaa noin 200 miljoonaa euroa, on nyt kerrottu. ”Siirto-maksuista on näin ollen tullut suomalaisten suosituin mobiilimaksutapa”, toteaa OP tiedotteessaan. 200 miljoonan euron lukemalla Siirto on ohittanut Danske Bankin perustaman, kaikkien pankkien korttien kanssa toimivan MobilePay-sovelluksen. 22. lokakuuta K-ryhmän kauppoihin laajentumisesta kertoessaan MobilePaylla kerrottiin siirretty tänä vuonna 180 miljoonaa euroa 6,3 miljoonalla siirrolla.

OP:n mukaan sen kautta Siirto-maksuista on kulkenut noin puolet eli yli 100 miljoonaa euroa. OP:n lisäksi Siirtoa tarjoavat Nordea ja S-Pankki.

OP:n asiakkaat voivat siirtää rahaa reaaliaikaisesti Siirrolla niin OP-mobiilissa kuin Pivossakin. Pivon kautta tehtyjen maksujen määrä on tänä vuonna kasvanut peräti 323 prosenttia edellisvuoden vastaavaan aikaan verrattuna.

”Suomalaiset ottavat mobiilimaksamista käyttöön nyt vauhdilla. Kaverille voi maksaa pelkän puhelinnumeron perusteella reaaliaikaisesti mobiilissa nyt monella eri tavalla. Myös meidän asiakkaidemme käytössä ovat OP-mobiilin kautta tehtävät Siirto-maksut, joista on tullut suomalaisten suosituin mobiilimaksamisen tapa. Samaa teknologiaa käytetään myös osana mobiililompakko Pivon mobiilimaksuja. Pivon käytön voimakas kasvu osoittaa, että mobiilimaksaminen ja mobiililompakot tulevat osaksi arkipäivää”, OP:n uusien liiketoimintojen johtaja Masa Peura sanoo.

OP:n mukaan sen Pivo-sovelluksella on jo lähes miljoona rekisteröitynyttä käyttäjää. Seuraavaksi OP kertoo uudistavansa Pivoa niin, että sen kautta voi tehdä esimerkiksi ravintolavarauksia, tilata taksin tai pizzan.

”Uskomme, että maksaminen siirtyy ensin mobiililaitteisiin, ja tulevaisuudessa maksaminen jää taustatoiminnoksi. Trendit puhuvat sen puolesta, että käteisen käyttö vähenee, korttimaksaminen säilyy yhä, ja iso osa asiakkaista siirtyy muutaman vuoden sisällä huomaamattomaan ja helppoon mobiilimaksamiseen”, Peura sanoo.

Lähimaksut Pivolla onnistuvat OP:n asiakkailla, muuten sovellus on käytettävissä muidenkin pankkien asiakkaille. Tänä vuonna on kerrottu MobilePayn tulosta lisämaksutavaksi sekä S-ryhmän ja K-ryhmän kauppojen osalta.

Lisäksi mobiilimaksaminen onnistuu Apple Payn ja Google Payn kautta niitä tukevien pankkien korteilla.

Lisää aiheesta:

Näin voit jatkossa hyödyntää puhelinnumeroasi maksamisessa – pankkien yhteisyritys Siirto aloitti toimintansaNäin Mobilepay uudistuuMiksi mobiilimaksaminen yleistyy Suomessa niin hitaasti? Tuore kysely paljastaa kolme isoa syytäKaikissa Prismoissa voi nyt maksaa MobilePayllaOsuuspankit mukaan reaaliaikaisiin pankkisiirtoihin - maksu onnistuu puhelinnumerolla Pivossa ja OP-mobiilissaMerkittävä muutos: Mobiili nousi ykköseksi pankkiasioinnin määrässä
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 10:05
    Teknologia

    Suomi.fi-tunnistautumisen häiriö ohi – yo-kirjoitukset turvassa

  • 08:08
    Kela

    OmaKela ei toimi

  • Eilen22:30
    Maanpuolustus

    Pitääkö suomalaisten pelätä venäläisdrooneja? Näin arvioi presidentti Stubb

  • Eilen21:14
    Ukrainan sota

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä